През 2020 г. новият марсоход на НАСА ще излети към Червената планета, за да започне мисията си по събиране на ключови данни от Марс. Преди няколко седмици учените от американската космическа агенция обявиха, че новият самоходен апарат ще има рекордните 23 камери, с които ще може да прави панорамни снимки, да вижда препятствия пред себе си и дори ще запечата своето кацане на планетата. Сега те показаха как ще изглежда марсохода, като оповестиха и част от техническите му характеристики.
Външно Mars 2020 rover прилича много на предшественика си "Кюриосити". Апаратът обаче е далеч по-развит от него по отношение на най-важното му предназначение - научните изследвания. Марсоходът има седем нови инструмента, преработени колела и много по-развита автономия при движението. Освен това той ще може да взима проби от скалите с модернизираното роботизирано рамо, които ще запечата и ще постави на определени места на планетата, за да бъдат взети от следващата мисия.
От НАСА уточниха, че са готови с всички чаркове за апарата и тепърва започва сглобяването му. В момента се подготвя и ракетата, с която марсоходът ще достигне до Червената планета. Интересното при нея е, че ще разполага с нещо като кран, чрез който Mars 2020 rover ще бъде спуснат до повърхността на Марс. Предварително заредени карти в паметта на компютъра на борда ще изберат най-безопасното място за кацането на апарата. Релефната навигация, с която ще разполага ракетата, ще помогне марсоходът да бъде спуснат дори на места, които са били определяни като твърде рискови за преминаване.
"Този подход за свеждане до минимум на грешките при кацане ще бъде от решаващо значение за ръководенето на всяка бъдеща мисия, посветена на взимането на проби от Марс, уточняват от НАСА.
Създателите на новия апарат признават, че около 85% от дизайна му и хардуерните му характеристики се припокриват с тези на "Кюриосити". Според тях това е нещо напълно нормално, тъй като на хардуерно ниво Mars 2020 rover няма как да се развие толкова много спрямо предшественика си.
"Това ни спестява пари и време. Друг важен фактор е, че вече сме изпратили машина до Марс с тези характеристики и тя си свърши добре работата, което намалява риска от провал на мисията", обясни директорът на програмата за изследване на Марс Джим Уотзин.
Различията между двата апарата обаче са видни, като това си личи и по поставените цели пред Mars 2020 rover. Той ще търси признаци на древен живот, изучавайки терени, които в момента са като пустини, но преди около 3.5 млрд. години на тяхно място е имало реки и езера. Марсоходът ще разполага с рентгенов спектрометър, който ще може да изследва парченца скали с големината на малки солни кристали. Ултравиолетов лазер пък ще се занимава въглеродните атоми на планетата, а специален радар ще може да "прониква" до 10 метра под повърхността на Марс и да изследва слоевете скали, вода и лед.
Подобренията в хардуера се изразяват още в поставянето на цветни камери и наличието на лазер, който ще може да разрушава скалите по пътя на марсохода и да изследва химичния анализ на почвата. До подобни данни науката никога не е достигала. Пред Mars 2020 rover е поставена цел да разбие и проучи ядрата на поне 20 скали, като вероятно бройката им ще достигне до 30-40. Всички тези данни ще покажат дали има живот извън Земята.
Пред учените от НАСА остава най-важният избор - къде да бъде стоварен апаратът. Към момента са останали ти набелязани терена, като всеки от тях обхваща места, където се предполага, че е съществувал живот. Очаква се решението къде да кацне марсоходът да бъде взето догодина.
Дневник
Коментари
Добави коментар