Търговията с биткойн - може би най-спекулативният инструмент на нерегулираните финансови пазари - доведе в четвъртък вечерта обменния му курс до почти 16 000 долара, което е поскъпване от близо 16% само в рамките на днешните сделки.
Това означава, че за по-малко от 12 часа поскъпването му е с близо 3000 долара, а от началото на годината - над 15 пъти. Към 18:30 часа българско време на люксембургската платформа Bitstamp се сключваха сделки на 15 991 долара за биткойн. В 6 часа тази сутрин курсът бе 13 000 долара.
В реално измерение не става дума за чак толкова значителни средства - пазарната капитализация на биткойн надхвърли 260 млрд. долара, което на теория означава повече от оцинката за компания като Visa. Стойността на всички инструменти от т.нар. криптовалути е около 415 млрд. долара, твърдят от сайта за търговия Coinmarketcap.
През деня анализатори коментираха, че всичко това се дължи на очакваното начало този уикенд на търговията с биткойн фючърси на CBOE - една от най-големите в света традиционни борси за деривати. Надуването на цената следва логиката, че така вероятно ще бъдат привлечени в играта големи инвестиционни участници.
Други предупреждават, че инвеститорите може да заемат спекулативни позиции, което още повече да увеличи непостоянството в обменния курс. "Агресивни търговци от типа на хедж фондове и фондове, залагащи на алгоритми в търговията, ще могат да използват този фючърсен пазар, за да влязат в играта с биткойн с много високи нива на ликвидност за къси позиции, скоростни продажби и рязко сваляне на цените", казва пред "Ройтерс" Наим Аслам, анализатор в Think Markets.
Това съвпада с публикация на "Файненшъл таймс", според която банките от "Уолстрийт" са писали до американските регулатори с предупреждение, че финансовата система не е подготвена за криптовалутите. Става дума за писмо на Асоциацията на индустрията за търгови яс фючрси, включваща всички големи банки като "Голдман Сакс", "Морган Стенли", "Джей Пи Морган" и "Ситигруп", до американския регулатор, в което се казвало, че бързото въвеждане на новия инструмент "не позволява поравилната публична прозрачност и контрол".
Двете чикагски платформи - CBOE и CME - получили преди дни първи разрешение за търговия с фючърси, се споразумяха да използват режим, в който самите те са определили условията за договорите, т.е. регулаторите ще разполагат с минимално време за формален преглед на случващото се.
Дневник
Коментари
Добави коментар