Епичният полуфинал на Australian Open между Григор Димитров и Рафаел Надал беше избран за един от петте най-добри мача в турнирите от Големия шлем през 2017 г. Зрелищната битка в Мелбърн зае трето място в годишната класация на Асоциацията на професионалните тенисисти (АТП).

Надал спечели двубоя с 6:3, 5:7, 7:6 (5), 6:7 (4), 6:4 след почти пет часа игра. В последния сет Димитров имаше две поредни точки за пробив при 4:3 и 40:15. Испанецът обаче спаси и двете възможности, които бяха с цената на "скрит" мачбол, реализира пробив в следващия гейм и след това при свой сервис затвори мача.

"Григор игра страхотно. Качеството на тениса тази вечер беше изключително високо. Мисля, че и двамата заслужавахме да бъдем на финал. Беше невероятна битка", каза тогава Надал.

Финалът на Australian Open между Надал и Роджър Федерер очаквано беше избран за мача на годината. На 35 години швейцарецът спечели паметна победа срещу големия си съперник и стана вторият най-възрастен шампион в Големия шлем след Кен Розуел.

Федерер, който пред турнира не беше играл седем месеца заради първата по-сериозна контузия в кариерата си, спечели 18-ата си титла от Шлема и пета в Мелбърн. В петия сет на двубоя той показа изумителен тенис, за да навакса пробив пасив и да триумфира с 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3 след 3.37 часа игра.

На второ място в класацията за най-добрите мачове от Големия шлем е осминафиналът на US Open между Хуан Мартин дел Потро и Доминик Тийм. Аржентинецът изглеждаше неспособен да се противопостави на австриеца, след като взе само три гейма в първите два сезона. Шампионът от 2009 г. обаче направи забележителен обрат и спечели с 1:6, 2;6, 6:1, 7:6 (1), 6:4 след 3.35 часа игра.

В четвъртфиналите Дел Потро постигна още една впечатляваща победа - срещу Роджър Федерер със 7:5, 3:6, 7:6 (8), 6:4. Това беше единствената загуба на Маестрото в турнирите от Големия шлем през 2017 г. Устремът на Дел Потро беше спрян в полуфиналите от бъдещия шампион Надал.

Под №4 в класацията за мачовете на сезона е неочакваната победа на Жил Мюлер срещу Надал в осминафиналите на "Уимбълдън". Ветеранът от Люксембург се наложи с 6;3, 6:4, 3:6, 4:6, 15:13 в изключителна битка, продължила близо пет часа.

Петицата на най-добрите двубои се допълва от победата на Стан Вавринка срещу Анди Мъри в полуфиналите на "Ролан Гарос". Швейцарецът стигна до четвъртия си финал в Големия шлем след драматичен успех с 6:7 (6), 6:3, 5:7, 7:6 (3), 6:1 след 4.34 часа.

По-рано тази седмица АТП избра и петте най-добри мача във формат два от три сета. На второ място в класацията беше двубоят между Димитров и Тийм от третия кръг на мастърса в Мадрид. Тогава българинът пропусна пет мачбола и загуби след драматичен тайбрек - 6:4, 4:6, 6:7 (9).

За най-добър мач извън турнирите от Големия шлем беше избран сблъсъкът между Роджър Федерер и Ник Кириос от полуфиналите на мастърса в Маями. Швейцарецът триумфира след три титанични тайбрека - 7:6 (9), 6:7 (9), 7:6 (5), а впоследствие завоюва трофея.

Топ 5 на най-добрите мачове в два от три сета се допълва от победата на Гаел Монфис срещу Кей Нишикори с 6:7 (4), 7:5, 7:6 (6) във втория кръг в Монреал, победата на Новак Джокович срещу Анди Мъри с 6:3, 5;7, 6:4 на финала в Катар и победата на Надал срещу Лука Пуи с 4:6, 7:6 (6), 7:5 в първия кръг в Пекин.