Случвало ли ви се е да настръхнете, когато чуете любима песен?
Ако отговорът е "Да", значи вие имате нещо, което ви различава от останалите. И то се крие в мозъка ви. Или поне така твърди Матю Сакс, изследовател от Харвард. 

Матю решил да проведе проучване сред 20 студенти. Едната половина от тях твърдят, че настръхват, докато слушат музика, а другите  - не. Сакс решава да направи скенер на мозъка, докато звучат различни песни. 

Така той успява да установи, че при тази група студенти, която получава по-силни усещания, докато слуша музика има повече влакна, които да обработват получената информация. Те се свързват по-добре с центъра, който отговаря за емоциите ни. Така комуникацията между тези два дяла на най-висшия орган в човешкото тяло е по-добра. 

В практиката това означава, че ако сте от типа хора, които настръхват, когато чуят дадена песен, вие изпитвате по-силни и наситени емоции от другите. Освен това, вероятността да свързвате песента с даден спомен и да отключите друга серия от емоции, при вас е значително по-голяма.

Въпреки че проучването на Сакс за момента е малко, амбицията на това изследване е да види как музиката може да повлияе на някои психологични състояния или заболявания, каквото например е депресията.

При депресията човек губи възможността да изпита радост и задоволство от всички аспекти на живота. Амбицията на младия учен е да види как по-точно чрез музиката може да се подобри състоянието на тези пациенти. 

Vesti.bg