Плувкинята Кейти Ледецки и бейзболистът на "Хюстън астрос" Хосе Алтуве бяха избрани за най-добри спортисти на 2017 г. в традиционната анкета на Асошиейтед прес. Ледецки, която е само на 20 години, спечели пет златни медала на световното първенство в Будапеща.

Ледецки триумфира на 400, 800 и 1500 метра свободен стил. Тя взе две титли и с щафетите на САЩ на 4х100 и 4х200 метра свободен стил. На 200 метра индивидуално тя остана втора след италианката Федерика Пелегрини.

Преди година на олимпийските игри Ледецки спечели четири златни медала (200, 400 и 800 метра свободен стил, както и 4х200 метра свободен стил), а в класиката 4х100 свободен стил остана със сребро.

Тя е шестата плувкиня, която печели и първата от Ейми Ван Дайкен през 1996 г. Ледецки, която е звездата на американското плуване след оттеглянето на Майкъл Фелпс (победител през 2008 и 2012 г.), беше втора през миналата година след гимнастичката Симон Байлс.

Американката получи 351 точки в гласуването, Серена Уилямс остана след нея с 343. Тенисистката спечели титлата на Australian Open през миналия януари и взе 23-а трофеи от Големия шлем.

Третото място в анкетата на Асошиейтед прес остана лекоатлетката Алисън Филикс. На световното първенство в Лондон Филикс спечели златни медали с щафетите на 4х100 и 4х400 метра, както и бронз на 400 метра.

Победителят при мъжете Алтуве помогна на "Астрос" да спечелят титлата в Световните серии за първи път в историята си след успех над "Лос Анджелис доджърс" през ноември. Той взе и наградата за MVP на финалите.

"Да спечелиш Световните серии, а после да те оценят толкова високо е направо сбъдната мечта. Аз обаче не мисля да спирам дотук, искам да продължавам да печеля с отбора", каза Алтуве след получаването на наградата.

Той е вторият бейзболист, който получава наградата в последните четири години, след като Мадисън Бъмгарнър от "Сан Франциско джайънтс" спечели през 2014 г. През последните две години №1 бяха звездите от НБА Стеф Къри и Леброн Джеймс.

Алтуве получи 715 точки в гласуването, а втори след него се нареди куотърбекът на "Ню Инглънд пейтриътс" Том Брейди с 646. През януари Брейди изведе "патриотите" до пета титла от "Супербоул" след велик обрат срещу "Атланта фалкънс". Трети в анкетата е Леброн Джеймс с 625 точки.