Най-скъпият защитник в историята на футбола Върджил ван Дайк направи мечтан дебют с екипа на "Ливърпул". С гол в 84-ата минута холандецът изведе червените до победа с 2:1 срещу градския съперник "Евертън" и класира своя отбор за четвъртия кръг на Купата на Англия.

"Манчестър юнайтед" също преодоля третия кръг на надпреварата след труден успех с 2:0 срещу втородивизионния "Дарби каунти". "Червените дяволи" стигнаха до победата с попадения на Джеси Лингард в 84-ата минута и Ромелу Лукаку в 90-ата минута.

На "Анфийлд" Ван Дайк получи шанс да запише първи минути, откакто премина от "Саутхемптън" в "Ливърпул" за 75 милиона паунда. Холандецът действаше в центъра на отбраната с Жоел Матип, а Джо Гомес и Андрю Робъртсън допълниха четворката в отбрана.

Филипе Коутиньо и Садио Мане пропуснаха втори пореден мач заради контузия, а останалите в стартовия състав на Юрген Клоп бяха Лорис Кариус, Емре Джан, Джеймс Милнър, Алекс Окслейд-Чембърлейн, Адам Лалана, Садио Мане и Роберто Фирмино.

"Ливърпул" доминираше през първото полувреме, но не намираше начин да преодолее добре подредената отбрана на "Евертън". "Карамелите" действаха дълбоко в своята половина и почти не оставяха пространства за бързите играчи на съперника.

Това принуди домакините да разчитат основно на удари от дистанция, които обаче бяха изключително неточни. В 34-ата минута, при една от редките атаки с бързи подавания по земята пред наказателното поле, "Ливърпул" стигна до дузпа.

Централният бранител Мейсън Холгейт хвана с ръце Лалана, който веднага се възползва от ситуацията и се хвърли на трева. Съдията Боби Мадли посочи бялата точка, а Джеймс Милнър изведе "Ливърпул" напред с хладнокръвно изпълнение.

В началото на втората част червените имаха няколко възможности да удвоят аванса си. Гомес обаче пропусна с глава от добра позиция, а вратарят Джордън Пикфорд спаси изстрели на Робъртсън и Ван Дайк.

В 67-ата минута "Евертън" успя да изравни при първата си реална възможност за гол. "Карамелите" организираха бърза контраатака, при която Адемола Лукман изнесе добре топката вдясно към Фил Джагиелка. Капитанът на сините задържа умело и подаде към нахлуващия на скорост Гилфи Сигурдсон, който отбеляза с прецизен удар по земята в близкия ъгъл.

В следващите минути двата отбора се хвърлиха в здрава битка. "Ливърпул" търсеше повече победата, но така и не създаваше чисто голово положение. В 84-ата минута обаче Пикфорд излезе неразчетено след центриране от корнер, а Ван Дайк го изпревари и с глава насочи топката в опразнената врата.

На "Олд трафорд" "Юнайтед" имаше пълно надмощие срещу заемащия второто място в Чемпъншип "Дарби". "Червените дяволи" обаче в пореден мач направиха доста пропуски пред вратата на съперника.

Тимът на Жозе Моуриньо беше на път да стигне до изключително нежелано преиграване, когато на сцената отново излезе Джеси Лингард. Юношата на "Юнайтед" вкара страхотен гол с изстрел от дъгата на наказателното поле в 84-ата минута.

В последната минута на редовното време домакините удвоиха аванса си след скоростна контраатака.

Лукаку направи отличен пробив от центъра, спечели доста терен и комбинира вляво с Антони Марсиал. Французинът върна топката към белгиеца, който не сгреши, останал сам срещу вратаря.