Швеция записа неочаквана победа, а българските биатлонист заеха осмо място в една от най-тежките щафети в Световната купа в последните години. Състезанието в германския зимен център Руполдинг се проведе при много гъста мъгла, което доведе до цели 161 наказателни обиколки.

Само 13 от 25-те стартирали щафети стигнаха до финала. Две от тях - полската и беларуската се отказаха още по време на втория пост, други девет отбора бяха затворени с една обиколка - Финландия, Литва, Южна Корея, Словакия, Латвия, Япония, Естония, Казахстан и Чехия, а румънците бяха дисквалифицирани.

Мартин Понсилуома, Йеспер Нелин, Себастиан Самуелсон и Фредрик Линдстрьом показаха впечатляваща стрелба в тежки състезателни условия. Те завъртяха само една наказателна обиколка и използваха девет допълнителни патрона.

Шведските биатлонисти записаха първа победа в щафетата от 2009 г. Те завършиха с огромна преднина пред Италия - 1:10.8 мин., а Норвегия допълни почетната стълбичка с изоставане от 2:04.6 мин.

Италианците влязоха два пъти в наказателната обиколка и използваха 11 допълнителни патрона. Норвежците направиха три наказателни обиколки и използваха 14 допълни патрона.

Щафетата на Русия (3 + 16) завърши четвърта, следвана от Франция (6 + 17) без носителя на Световната купа Мартен Фуркад. Германия успя да стигне до шестото място, въпреки че Йоханес Кюн направи шокиращите девет наказателни обиколки на втори пост.

Михаил Клечеров и Антон Синапов завъртяха по една наказателна обиколка на първите два поста, след които България заемаше 13-ата позиция. Димитър Герджиков придвижи отбора до десето място със страхотен трети пост. Той използва само два допълните патрона и нито веднъж не влезе в наказателната обиколка.

Владимир Илиев имаше най-много проблеми на стрелбището от българите. Той завъртя три наказателни обиколки и използва четири допълните патрона. Европейският шампион в спринта обаче показа отлично бягане по последната обиколка и финишира осми.

Toва е най-предното класиране на българската щафета от миналогодишното състезание в Руполдинг, когато отново бяха осми. В първата щафета за сезона - в Хохлфицен, те завършиха 11-и.

По-рано днес в Руполдинг се проведе дамската щафета. Франция в състав Анес Бескон, Анес Шевалие, Селия Аймоние и Жюстин Бресас спечелиха състезанието с една наказателна обиколка и десет допълнителни патрона. Германия (2+13) и Швеция (0+8) допълниха челната тройка.

Българската щафета, в която бяха Емилия Йорданова, Стефани Попова, Даниела Кадева и Десислава Стоянова, не завърши състезанието, след като беше затворена с една обиколка на трети пост.