Григор Димитров преодоля с лекота първото си препятствие на Australian Open. Световният №3 имаше нужда от 97 минути, за да се справи с дебютанта в турнирите от Големия шлем Денис Новак. Българинът даде само шест гейма на австрийски квалификант и постигна убедителен успех с 6:3, 6:2, 6:1.

Във втория кръг миналогодишният полуфиналист отново ще играе с тенисист, преминал през квалификациите - 21-годишния швед Елиас Имер или 22-годишния американец Макензи Макдоналд.

Димитров не срещна особени трудности срещу Новак, който заема 226-ото място в световната ранглиста. 24-годишният австриец опита да бъде агресивен и да притиска съперника, но направи твърде много грешки, с което допълнително улесни задачата на българина.

Световният №3 имаше колебания единствено на начален удар. Той започна мача с две двойни грешки в първия гейм и завърши с общо пет при седем аса. Българският тенисист беше безапелационен, когато вкараше първи сервис - 87% спечелени точки, но го направи само в 55% от случаите.

Това не се оказа проблем срещу Новак, който също не сервише стабилно. Димитров спечели 44 от разиграните 83 точки при сервис на австриеца и стигна до цели 14 точки за пробив. Той реализира шест от тях - една в първия, две във втория и три в третия сет.

В същото време българинът трябваше да спасява точки за пробив само в един от своите сервис геймове. Това се случи при 4:1 и 15:40 във втория сет. Миналогодишният полуфиналист в Мелбърн обаче не трепна, отрази двете възможности и до края на мача даде само два гейма на Новак.

Димитров постигна 17-a победа в 24-ия мач при осмото си участие в Australian Open и осма в последните си девет мача във всички турнири.

Двама от поставените в третата четвърт, в която Димитров е водач, вече напуснаха надпреварата.

Британецът Кайл Едмънд поднесе първата изненада, след като елиминира финалиста от US Open Кевин Андерсън след обрат в пет сета - 6:7 (4), 6:3, 3:6, 6:3, 6:4.

Поставеният под №27 Филип Колшрайбер загуби от завръщащия се след дълго отсъствие заради контузия Йошито Нишиока. Този двубой също премина през пет сета и беше спечелен от японеца с 6:3, 2:6, 6:0, 1:6, 6:2.

Във втория кръг Нишиока ще играе с италианеца Андреас Сепи, а Едмънд ще срещне Денис Истомин от Узбекистан.

Много труден мач имаше и друг от поставените в четвъртината на Димитров - Андрей Рубльов. 20-годишният руснак, който отстрани българина във втория кръг на US Open, спечели тежка петсетова битка срещу испанския ветеран Давид Ферер - 7:5, 6:7 (6), 6:2, 6:7 (6), 6:2.

В потока на Димитров напред продължават още сърбинът Виктор Троицки, който навакса два сета пасив и победи участващия с "уайлд кард" Алекс Болт от Австралия с 6:7 (2), 4:6, 6:2, 6:3, 6:4, както и канадският тинейджър Денис Шаповалов, който надигра категорично Стефанос Циципас в сблъсък на двата от най-големите таланти в тениса - 6:1, 6:3, 7:6 (5).