Всеки българин, който спечели златен медал от зимните олимпийски игри в Пьонгчанг, ще получи премия от 250 000 лева от Министерството на младежта и спорта.

Олимпиадата ще се проведе от 9 до 25 февруари, а България ще бъде представена от 21 спортисти. Те ще се състезават в шест спорта - алпийски ски, биатлон, сноуборд, ски бягане, ски скок и спускане с шейни.

Със заповед на спортния министър Красен Кралев днес бяха утвърдени паричните премии за призови класирания в Пьонгчанг. Размерът на премиите е абсолютно същият като на тези за летните олимпийски игри в Рио де Жанейро през 2016 г.

Премията за сребърен медал е 200 000 лева, а за бронзово отличие - 150 000 лева. Право на премии ще имат състезателите, които се класират до осмо място в своите дисциплини. За четвърто място са предвидени 40 000 лева, за пето - 30 000 лева, за шесто - 20 000 лева, за седмо - 15 000 лв., и за осмо - 10 000 лв.

Преди четири години в Сочи премията за златен медал беше 200 000 лева. Тогава българските спортисти бяха 18 в шест спорта, а единственото призово класиране беше на сноубордистката Александра Жекова - пета позиция в бордъркроса.