И да успее, и да се провали, това ще е вълнуващ ден за компанията SpaceX и историята на космонавтиката. За времето между 19 и 23 часа българско време е насрочено изсрелването на Falcon Heavy - ракета, за която създателите ѝ искат да докажат, че е най-мощното съвременно товарно средство.

Прогнозите на метеоролозите са за 80% вероятност за благоприятно време. Но понеже това е първи старт, не е изключено той да бъде отложен поради технически причини.

Старът трябва да стане от същата площадка в Кейп Канаверал, щата Флорида, от която преди близо половин век излитаха мощните Saturn 5, отнесли астронавтите до Луната.


Този път Илон Мъск, собственикът на SpaceX, изпраща в космоса доста екзотичен товар - личния си спортен електромобил, ярко червена Tesla Roadster. На снимка, разпорстранена в "Инстаграм", се вижда, че в колата, която ще играе ролята на баласт, има манекен с нещо като бял скафандър и това разпали още повече любопитството.

"Обичам мисълта за кола, която се движи безкрайно из космическото пространство и може да бъде открита след милиони години от извънземна раса", написа преди време милиардерът в "Туитър".

Ако стартът е успешен, калифорнийската SpaceX ще получи значително предимство пред конкурентите си за спечелване на поръчки от НАСА, Пентагона, сателитни компании и дори космически туристи. Според твърдения на конструкторите Falcon Heavy е конструирана да изведе в околоземна орбита близо 70 тона товар срещу разходи от около 90 милиона долара на старт.

Това е два пъти по-голям капацитет от най-голямата ракета в американската флотилия - Delta 4 Heavy на United Launch Alliance (ULA). Друга разлика е, че Мъск твърди, че неговите разходи са една четвърт от тези на партньорството между Lockheed Martin и Boeing. "Ройтерс" допълва, че Falcon Heavy може да се окаже конкурент и на проекта на НАСА, наричен Space Launch System (SLS) за много по-мощна, но и много по-скъпа ракета носител.

SpaceX вече планира първите 3 мисии на Falcon Heavy, включително две с хора на борда и една туристическа обиколка на Луната. По-скоро - още през тази година, би трябвало да бъде изведен голям комуникационен спътник за саудитската Arabsat. Следва изпълнение на договори с Inmarsat и Viasat. На борда може да има и по-малки спътници, включително тестов космически "платноход" LightSail, задвижван от "слънчевия вятър".

Какво става след това с толкова мощна ракета засега не е известно. Не по-рано от юни ще има тестове за американските военно-въздушни сили - един от най-големите възложители на поръчки за спътници.

"Файненшъл таймс" обръща внимание на това, че мнозина от големите идеи на Мъск са се реализирали с години закъснение и нещата са се променяли спрямо времето, когато тези идеи са се зародили. Затова не е известно как Falcon Heavy ще се впише в пазар, на който като най-нова голяма ниша очертава извеждането в ниска орбита на множество малки спътници. За подобни апарати е нужен съвсем различен носител като този на Rocket Lab, който направи първия си старт миналия месец срещу 10 милиона долара.

Дневник