Очилата, които разпознават лица, от известно време не са просто част от няколко хиляди холивудски филма, нито реквизит от едно или две технологични изложения. И носенето им от полицаи обаче не е научна фантастика, не и в китайската провинция Хънан. Поне това твърдят компанията LLVision Techology Co и англоезичният Global Times, както и "Уолстрийт джърнъл".
Според изданието полицията в централната провинция е въвела очилата на LLVision Technology за служителите на реда, които патрулират в района на централната гара на най-големия в провинцията град - Джънджоу, с население около 9.5 милиона души.
В първите дни седем души са били арестувани, след като са били заподозрени за отвличания и инциденти с пешеходци. Двайсет и шест други, показали фалшиви документи за самоличност, също са били арестувани.
Информацията, улавяна от очилата, се изпраща обратно до базата данни за сравнение и проверка дали лицата, проверявани или наблюдавани от полицията, са в списък на заподозрени. Служител, разказал на "Глобъл таймс" за устройството, казва, че то изисква само едно изображение на даден човек, за да открие сходства.
"Уолстрийт джърнъл" писа, че в устройството може да разпознава лица в база данни от 10 000 заподозрени за време от 100 милисекунди.
Застанали на четирите входа на гарата, полицаите наблюдават заподозрени като основна цел. Работата им е започнала около новогодишните празници, а в най-трескавите дни на пътуване редовният трафик от около 60 000 пътници на ден вероятно ще се увеличи до около 90 000. Гарата в Джънджоу се смята за една от най-бързите в страната. В дните на празници през нея може да преминат до 4 милиона души.
За телевизия Ей Би Си представител на "Амнести интернешънъл" каза, че китайското правителство би могло да използва технологията не само срещу престъпници, а и срещу други хора, които опитват да упражнят правата си. Според организацията предвид големия брой камери из китайските градове "умните" очила не бележат промяна в стратегията на китайските власти.
Global Times цитира местния вестник Lanzhou Morning Post, според който "умни очила" се използват не за пръв път от китайски полицаи. В района на Ланджоу, в Североизточен Китай, обаче устройството X-Mars влиза в употреба, за да записва работата на полицаите.
По-рано агенция "Синхуа" разказа за системи за гласово разпознаване, които помагат за справяне с престъпления като отвличания и наркотрафик или разпространение, чрез технология, способна да даде информация не само за акцента, а и за "пола, височината и теглото", отново чрез връзки с бази данни.
Китай не е единствената държава, където подобни устройства се използват от полицията, отбелязва International Business Times и разказва за компания в Сингапур, разработила система, която чрез изкуствен интелект и система от невронни мрежи може да проследи почти всичко, което се появи на камера за наблюдение. Разработчикът Xjera Labs твърди, че може да открие човек с 97% точност в база данни от 200 000 души, заснети от камерите.
Използването на подобни технологии от най-населената държава обаче се вписва в стратегията ѝ за създаване на национална база данни, основана на системата за разпознаване на лица (последната вече е част от живота на мнозина китайци). Най-мащабната мрежа с камери в света - 176 милиона - вече е факт, а до 2020 г. ще се появят още 450 милиона.
Събираните данни ще се използват и от системата за надеждност на национално ниво, част от която е работещият вече метод с трицифрен кредитен рейтинг.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар