Норвегия се придвижи до второто място в класирането по медали в Пьонгчанг, след като спечели три олимпийски титли в шестия състезателен ден. Германия прибави две златни отличия към сметката си и продължава да води уверено.

Родената в Украйна Альона Савченко и роденият във Франция Бруно Масо донесоха титла за Бундестима във фигурното пързаляне. Сребърните медалисти от последното световно първенство спечелиха златото след зрелищна битка със световните шампиони Уъндзюн Суей и Хан Цун.

Представителите на Германия бяха четвърти след кратката програма, но след чудесно представяне във волната събраха 235.47 точки. Китайската двойка, която беше начело след първия ден, завърши само с 0.43 точки по-малко от победителите.

Канадският тандем Меган Дюамел и Ерик Радфорд спечели бронза с 230.15 точки. Руснаците Евгения Тарасова бяха втори след кратката програма с минимално изоставане от Китай. Колебливо представяне във волната програма обаче ги остави без медал - на четвърто място с 224.93 точки.

Германия спечели още един медал днес - бронз на Лаура Далмайер в дългата дистанция в биатлона. Бундестимът увеличи аванса си на върха в класирането, като вече има девет златни, две сребърни и четири бронзови отличия.

Норвегия е с шест олимпийски титли и най-големия общ брой медали - 17, от които седем сребърни и четири бронзови. Скандинавците завоюваха три златни и общо отличия днес.

Аксел Лунд Свиндал стана най-възрастният олимпийски шампион в алпийските ски след победа в спускането. Йоханес Бьо триумфира в най-зрелищното състезание в биатлона от началото на игрите - индивидуалното на 20 километра при мъжете. Ски бегачката Рагнхилд Хага грабна златото в десетте километра свободен стил.

Норвежците спечелиха още два медала днес. Шетил Янсруд допълни норвежката доминация в спускането с второ място, а Марит Бьорген завърши трета в ски бягането на десет километра.

Холандия остава на трето място в класирането по медали с пет златни, пет сребърни и две бронзови. САЩ също имат пет олимпийски титли, след като днес Микаела Шифрин спечели първия женски старт в алпийските ски - гигантския слалом. Общият брой на американските отличие от началото на игрите е осем.

Канадецът Тед-Жан Бльомен сложи край на тоталната холандска доминация в бързото пързаляне с кънки. Той спечели надпреварата на 10 000 метра, като детронира олимпийския шампион от Сочи 2014 Йорит Бергсма. Бергсма завърши втори, а бронзът остана за италианеца Никола Тумолеро.

Бльомен донесе четвърто злато за канадския отбор, който заема петото място в класирането по медали. Швеция и Франция имат по три олимпийски титли, след като днес Хана Йоберг изненада фаворитките в индивидуалното в женския биатлон, а сноубордистът Пиер Волтие затвърди доминацията си в бордъркроса и защити златния си медал от Пьонгчанг.

Още три държави имат олимпийски титли в Пьонгчанг. Австрия има два златни медала, а Италия и домакините от Южна Корея - по един.