Спортисти от седем различни страни спечелиха седемте златни медала, които бяха раздадени в седмия състезателен ден на зимните олимпийски игри в Пьонгчанг.

Холандия прибави шесто злато в бързото пързаляне с кънки. Швейцария и Беларус спечелиха първите си титли в Пьонгчанг, а останалите четири златни медала отидоха в сметката на Австрия, Швеция, Италия и домакините от Южна Корея.

Денят започна с вълнуващата надпревара в бордъркроса при жените. Италианката Микела Мойоли спечели златния медал, а Александра Жекова направи много силно състезание и достигна до големия финал. Българската звезда в сноуборда записа най-доброто класиране за България от началото на игрите - шесто място.

След дамския бордъркрос се проведоха две състезания в алпийските ски. Австриецът Матиас Майер сложи край на норвежката доминация в супергигантския слалом при мъжете, която започна с олимпийските игри в Солт лейк сити през 2002 г.

Шведката Фрида Хансдотер поднесе голямата сензация, след като спечели слалома при жените. Неочакван провал претърпя кралицата на техничните дисциплини Микаела Шифрин, която остана четвърта.

След три световни титли и златото в Сочи през 2014 г. американката не успя да спечели слалом на голямо първенство за пръв път в своята кариера. Българската представителка в състезанието Мария Киркова завърши 35-а.

Швейцарецът Дарио Колоня влезе в историята на зимните олимпийски игри с трета поредна титла в ски бягането на 15 километра. Той спечели своя четвърти златен олимпийски медал след триумфа в 15-те километра във Ванкувър 2010 и Сочи 2014 и в 30-те километра скиатлон преди четири години.

В състезанието участваха двама българи. Веселин Цинзов завърши 36-и и постигна най-доброто си класиране на голямо първенство. Дебютантът Йордан Чучуганов остана 95-и от 119 участници, като се оплака от физически проблем след бягането.

Хана Хускова донесе първи златен медал за Беларус от игрите в Пьонгчанг. 25-годишната състезателка триумфира в ски акробатиката. Тя запази титлата в Беларус, след като преди четири години на върха беше нейната сънародничка Ала Цупер. Две китайки допълниха подиума в Пьонгчанг - сребро за Син Джан и бронз за Фаню Кун.

Домакините от Южна Корея прибавиха втора олимпийска титла, след като Сунгбин Юн спечели индивидуалната надпревара в скелетона. Руснакът Никита Трегубов завърши втори, а бронзовият медал отиде при британеца Дом Парсънс.

Холандия записа четвърта победа в четвъртото състезание в бързото пързаляне с кънки при жените. Есме Визер грабна златния медал на 5000 метра, за да продължи започнатото от Йориен тер Мос (1000 м), Ирен Вюст (1500 м) и Карлийн Актереекте (3000 м). Чехкинята Мартина Сабликова завърши втора, а рускинята Наталия Воронина допълни почетната стълбичка.

"Лалетата" не успяха да спечелят само едно от провелите се досега седем състезания в кънките. Това се случи в 10-те километра при мъжете, където триумфира състезаващият се за Канада холандец Тед-Жан Бльомен.

Германия остава убедително начело в класирането по медали с девет олимпийски титли и общо 15 отличия. Норвегия заема второто място с шест златни, осем сребърни и пет бронзови медала. Холандия също има шест титли след златото на Визер, но е с по-малък общо брой отличия - 13.

САЩ са на четвърта позиция с пет златни, един сребърен и два бронзови медала. Канада и Швеция имат по четири олимпийски титли, а Франция и Австрия - по три. С по два златни медала са Италия и Южна Корея, а Швейцария и Беларус - с по един.