Чудили ли сте се защо част от ски бегачите се строполяват на снега след пресичането на финалната линия? Много от състезателите остават на земята в продължение на минути, докато нормализират пулса и дишането си, но какво е научното обяснение?

Ски бягането е един от най-тежките спортове, като изисква огромни физически усилия. Състезателите натоварват всички големи мускулни групи, за да се придвижват по терен с разнообразен релеф. Освен с краката си, те прилагат голяма сила и с горната част от тялото.

"Рухването" след финала е често срещана гледка в повечето състезания за издръжливост. То представлява реакцията на тялото на спортиста в опит да се възстанови и да нормализира състоянието си.

Най-добрите състезатели са надарени с голяма максимална аеробна мощ (VO2 max). Терминът означава максималното количество кислород, което спортистът може да поеме при мускулно натоварване и пълно използване на работния капацитет на дишането и кръвообращението.

Телата на елитните състезатели са изключително ефективни при приема на кислород и транспортирането му през кръвта до мускулите. Голямата аеробна способност дава на ски бегачите нужната издръжливост, за да завършат състезанието. Те постигат това по време на високоинтензивни тренировки на открито и във фитнес залата.

Високите стойности на VO2 max обаче сами по себе си не са достатъчни за първото място. Състезателите в ски бягането е необходимо да имат съхранени сили за финален спринт, който е анаеробен процес. При него тялото използва енергийните запаси, които са съхранени в мускулите.

С приближаването на финала състезателят повишава темпото си, като тялото изпитва "глад за кислород" и има малко време за възстановяване. В тялото започва да се натрупва киселина, която води до схващане на мускулите и блокиране на централната нервна система.

"Достигайки до лимита на физическите си сили, убеждаваш тялото си да издържи по-дълго", заяви пред онлайн изданието Slate американската състезателка Кикан Рандъл.

В резултат състезателят губи координация след последния спринт, в който е вложил максимални усилия. Процесът е последван от време за възстановяване, който включва интензивно дишаше за снабдяване на тялото с кислород.


"Накратко ти комбинираш неистовата нужда да вдишаш възможно най-много кислород със схванати ръце и крака от натрупаната киселина, заедно с централната нервна система, която не може да контролира стоенето в изправено положение и приплъзването напред. В резултат на това състезателите се свличат на земята, защото не могат да стоят на краката си и се нуждаят от възстановяване", обяснява д-р Дан Хайл.

"Много хора не вярват, че ски бягането е най-трудният спорт. Той е комбинация от сила и издръжливост. Трябва да имаш достатъчно мощ, за да караш в продължение на 50 километра", каза британският състезател Андрю Мъсгрейв пред Би Би Си.

Дневник