Чехия и Русия са първите полуфиналисти в олимпийския турнир по хокей на лед за мъже. Чехите победиха САЩ с 3:2 след дузпи в най-драматичния двубой от началото на директните елиминации, а руснаците разбиха Норвегия с 6:1.

В отсъствието на звездите от НХЛ САЩ очаквано останаха без медал в мъжкия хокей във втора поредна олимпиада и трета от последните четири. Преди четири години в Сочи американците загубиха мача за бронзовите медали от Финландия, която застана на пътя им и в четвъртфиналите през 2006 г. в Торино.

Чехия се класира за полуфиналите за пръв път от игрите в Торино, когато спечели бронзовите медали. В предните две олимпиади чехите, които са олимпийски шампиони от Нагано '98, неизменно отпадаха в четвъртфиналите - от Финландия във Ванкувър и от САЩ в Сочи.

Днес чешките хокеисти взеха реванш за загубата преди четири години. Колежанинът Райън Донато даде аванс на САЩ след 6:20 минути игра, но пет минути преди края на първата четвърт Ян Колар изравни с първия си гол от началото на турнира.

Попадение на Томаш Кундратек доведе до обрат в резултата осем минути след началото на втората четвърт. Само 129 секунди по-късно обаче Джим Слейтър възстанови равенството. Резултатът се запази след последната част, а продълженията също не доведоха до ново попадение.

Така се стигна до изпълнение на дузпи, при които единствено Петер Коукал успя да прати шайбата във вратата. Павел Француз отрази всеки един от петте изстрела на американците и гарантира участието на своя отбор в полуфиналите.

В другия четвъртфинал от дневната програма руските хокеисти нямаше никакви проблеми срещу Норвегия. Те натрупаха солиден аванс от три гола още през първата четвърт. Точни бяха Михаил Григоренко, Никита Гусев и Вячеслав Войнов.

Александър Бонсаксен върна едно попадение за скандинавците в седмата минута на втората четвърт. 74 секунди по-късно Сергей Калинин направи 4:1, а в 33-ата минута Никита Нестеров отбеляза пети гол за руския състав. Седем минути преди края на двубоя Иван Телегин оформи финалния резултат.

Руските хокеисти ще се изправят срещу чехите в спор за място на полуфинала. Другият полуфинал ще бъде определен от двубоите Швеция срещу Германия и Канада срещу Финландия, които започват в 14.10 часа българско време.

Днес беше излъчен първият медалист от хокейната програма на 23-те зимни олимпийски игри. Финландия спечели бронзовото отличие при жените след победа срещу Русия с 3:2.

Финалът на дамския турнир е в четвъртък от 6.10 часа. В трета поредна олимпиада до битката за златото достигнаха Канада и САЩ.