Норвегия запази първото място в класирането по медали и след дванадесетия ден на зимните олимпийски игри в Пьонгчанг. Скандинавците прибавиха две златни отличия към сметката си след отборни победи в ски бягането и бързото пързаляне с кънки.

Те вече имат 13 олимпийски титли - с една повече от Германия, която днес постигна триумф в бобслея. Норвежците увеличиха общия си брой медали на 33, като 11 от тях са сребърни, а девет - бронзови. Бундестимът е с 23 отличия, от които седем сребърни и пет бронзови.

Денят започна със злато за Италия в алпийските ски. София Годжа спечели женското спускане и грабна първия си олимпийски медал. 25-годишната състезателка изпревари само с девет стотни Рагнхилд Мовинкел от Норвегия, която взе второ сребро след гигантския слалом.

Линдзи Вон не успя да сбъдне мечтата си за златен медал при последното си участие на олимпийски игри. 33-годишната американка остана трета в коронната си дисциплина. Тя все пак подобри рекорда за най-възрастната медалистка в олимпийската история на алпийските ски.

В ски бягането се проведоха отборните спринтове при мъжете и жените. Норвегия очаквано спечели златото в мъжката надпревара след категорична победа на Мартин Йонсруд Сундби и Йоханес Хьосфлот Клебо. Руският отбор взе среброто, а бронзът остана за Франция.

Изключително интригуваща беше надпреварата при дамите. Тя предложи зрелищна битка между Норвегия с Бьорген и Майкел Фала, Швеция с Шарлоте Кала и Стина Нилсон и САЩ с Кикан Рандал и Джесика Дигинс. Дигинс изведе американците до златото, след като успя да надделее над златната и сребърната медалистка от индивидуалния спринт - Нилсон и Фала.

Бьорген пък подобри рекорда за най-много медали от зимни олимпийски игри. Тя грабна своето 14-о отличие, като от тях седем са златни, четири са сребърни, а три - бронзови. 37-годишната норвежка вече има един медал повече от краля на биатлона Оле Ейнар Бьорндален.

В бързото пързаляне с кънки Норвегия спечели отборното преследване при мъжете. Хавард Бьоко, Симен Нилсен, Свере Педерсен и Синдре Хенриксен изведоха скандинавците до златото след победата над представителите на Южна Корея във финалната надпревара.

В полуфиналите норвежците отстраниха фаворитите от Холандия, като поставиха нов олимпийски рекорд - 3:37.08 минути. За "лалетата" остана бронзът след победа срещу Нова Зеландия в малкия финал.

Холандия не успя да защити олимпийската титла в отборното състезание и при жените. Ирен Вюст и нейните съотборнички загубиха големия финал срещу Япония, която в състав Михо Такаги, Аяно Сато и Нана Такаги постави нов олимпийски рекорд - 2:53.89 минути. САЩ победи Канада в битката за бронзовия медал.

Германия не позволи на Норвегия да се откъсне напред в класирането, след като спечели последния комплект медали, който беше раздаден днес. Бундестимът спечели титлата в двуместния бобслей при жените, след като изпревари САЩ и Канада.

Междувременно Канада се утвърди стабилно на третото място в класирането по медалите. Брейди Леман спечели мъжкия ски крос и донесе девети златен медал за северноамериканците. Те имат общо 21 отличия, като пет са сребърни, а седем - бронзови.

Холандия и САЩ имат по шест титли и по 16 медала, като холандците засега са четвърти заради повече сребърни отличия - шест срещу четири. Франция е на шесто място с пет златни медала. Швеция, Южна Корея и Австрия имат по четири олимпийски титли.

След днешните победи в кънките и алпийските ски Япония и Италия имат по три златни отличия. Швейцария е с две, а по една титла са спечелили Чехия, Словакия, Беларус, Великобритания, Полша и Украйна. Общо 27 страни са спечелили медали от Пьонгчанг.