Германия отново се изравни с Норвегия по брой златни медали от зимните олимпийски игри. Бундестимът надделя в директна битка със скандинавците в отборната северна комбинация и спечели 13-ата си титла от Пьонгчанг 2018.

Олимпийският шампион на малката шанца Ерик Френцел, златният медалист на голямата Йоханес Ридзек, неговият подгласник Фабиан Ризле и Винценц Гайгер записаха очаквано категорична победа.

Те затвърдиха пълната германска доминация в северната комбинация - три титли от три дисциплини, след като изпревариха норвежците с 52.7 сек. Бронзовият медал отиде при австрийския отбор, който финишира с пасив от 1:07.8 мин.

Норвегия не успях да спечели злато в тринадесетия състезателен ден на игрите, но запазва първата позиция в класирането заради повече сребърни медали - 12 срещу 7 за Германия. Скандинавците имат и най-големия общ брой отличия - 35, а германците са с 25.

Днешният ден се оказа най-успешен за САЩ. Американските спортисти спечелиха две олимпийски титли и се придвижиха до четвъртото място в класирането по медали.

Женският отбор на САЩ спечели хокейния турнир след драматична победа срещу Канада с 3:2 след дузпи във финала. Американките грабнаха златото за пръв път от 1998 г., когато женският хокей дебютира в олимпийската програма. В следващите четири олимпиади канадките неизменно бяха на върха.

Дейвид Уайс донесе второто злато на САЩ в 13-ия състезателен ден на игрите. 27-годишният сноубордист защити олимпийската си титла в халфпайпа. Неговият сънародник Алекс Ферейра завърши втори. Най-младият участник в Пьонгчанг - 16-годишният Нико Портеос от Нова Зеландия, спечели бронзовия медал.

Американците имат осем титли и общо 21 отличия от Пьонгчанг 2018. Канада запазва третото място с девет златни, седем сребърни и шест бронзови медала.

Холандия също е близо със своите седем титли и общо 17 медала. Сузане Шултинг донесе първо олимпийско злато в шорттрека в историята на своята страна. Тя спечели надпреварата на 1000 метра.

Днес бяха раздадени още два комплекта медали в шорттрека. Унгария триумфира в мъжката щафета на 5000 метра и спечели първия си златен медал от олимпийските игри в Пьонгчанг.

Китаецът Дадзин У завоюва златото в спринта на 500 метра, като постави два световни рекорда.

Той измина дистанция за 39.800 секунди в полуфиналите, а във финалната гонка свали 0.216 сек. от постижението си, за да изпревари корейците Даехьон Хванг и Хьоджун Лим.

Днес се състояха и последните индивидуални състезания в алпийските ски. Швейцария беше големият победител в женската комбинация, след като Мишел Гизин спечели златото, а Уенди Холденер завърши трета. Микаела Шифрин остана втора, а Линдзи Вон не завърши последния си олимпийския старт.

Мъжкият слалом също беше белязан от изненади. Шведът Андре Мирер спечели златото и стана най-възрастният шампион в историята на олимпийските ски. Швейцарецът Рамон Ценхойзерн и Михаел Мат от Австрия допълниха почетната стълбичка. Двама от фаворитите - Марсел Хиршер и Хенрик Кристоферсен, отпаднаха, а третият - Алекси Пинтюро, се класира едва пети.

Успехът на Мирер прати Швеция на шесто място в класирането по медали с пет златни и пет сребърни. По пет олимпийски титли имат още Франция и Австрия, но при по-малко сребърни отличия. Сноубрордистката Ана Газер донесе петото злато на австрийския отбор, след като спечели женския биг еър.

Домакините от Южна Корея са девети с четири златни, четири сребърни и три бронзови медала. Швейцария, Япония и Италия заемат местата от десето до дванадесето с по три олимпийски титли.

Денят завърши с триумф за Беларус в биатлона. Надежда Скардино, Ирина Крюко, Дзинара Алимбекава и Дария Домрачова спечелиха женската щафета на 4х6 км и донесоха втори златен медал за своята страна от игрите в Пьонгчанг. Това отрежда на Беларус 13-ата позиция.

С по една олимпийска титла са Китай, Чехия, Словакия, Великобритания, Полша, Унгария и Украйна. Общо 28 страни имат отличия от 23-те зимни игри.