Манчестър сити" разби "Арсенал" с 3:0 за втори път в рамките на пет дни. След като в събота съкрушиха тима на Арсен Венгер във финала за Купата на лигата, тази вечер "гражданите" победиха "артилеристите" и във Висшата лига.

"Манчестър сити" реши мача още преди да е завършило първото полувреме. Бернардо Силва, Давид Силва и Лерой Сане вкараха три гола в рамките на 18 минути между 15-ата и 33-ата., а след това "гражданите" спокойно доиграха срещата.

"Арсенал" можеше да се върне поне отчасти в мача, но Пиер-Емерик Обамеянг пропусна дузпа в 53-ата минута. Малко по-късно габонецът пропиля още едно чисто положение. Това окончателно прекърши лондончани, които не успяха да създадат нищо интересно пред вратата на съперника след 60-ата минута. Въпреки негативния развой гледащият разочаровано от скамейката Венгер не прави нито една смяна в този мач.

Двубоят премина при много слаба посещаемост, макар че "Арсенал" официално обяви, че 58 420 души са гледали срещата на живо. В допълнение много феновете на домакините си тръгнаха от "Емирейтс" още през първото полувреме, а десетина минути преди края стадионът остана полупразен.

Двубоят на "Емирайтс" беше под №100 за Гуардиола като мениджър на "Манчестър сити". "Гражданите" записаха 69-ата си победа под ръководството на испанския треньор при 18 равенства и само 13 загуби.

"Сити" събра 75 точки след 24-ата си победа от 28 двубоя във Висшата лига през този сезон. Никога досега не е имало отбор с толкова голям актив в този етап от шампионата.

Десет кръга преди края на сезона тимът на Гуардиола има огромен аванс от 16 точки пред градския съперник "Манчестър сити" и 18 пред третия "Ливърпул". "Арсенал" е шести с 45 точки, като изостава с осем точки от "Челси" и с цели десет от "Тотнъм", който затваря зона "Шампионска лига".

Мачът започна оптимистично за "Арсенал". В седмата минута малко не стигна на Обамеянг да изпревари Едерсон при извеждащо подаване на Аарън Рамзи. Минута по-късно се стигна до коварно центриране на Рамзи, при което се получи двоен рикошет във Венсан Компани и Едерсон. Вратарят все пак улови топката, преди до нея да достигне Дани Уелбек.

Устремът на "Арсенал", който продължи с точен, но безопасен удар на Месут Йозил, беше спрян в 15-ата минута.

Сане направи блестящ пробив от левия фланг към наказателното поле, като премина покрай петима играчи на "Арсенал". След това германският национал подаде вдясно към Бернардо Силва, който финтира бранител и намери горния далечен ъгъл със страхотен изстрел с левия крак.

В следващите минути се стигна до две рутинни спасявания на Едерсон след шутове на Гранит Джака и Рамзи, преди гостите да предрешат изхода на мача с второ красиво попадение.

В 28-ата минута Сане направи още един чудесен пробив отляво, след което намери Агуеро в наказателното поле. Аржентинецът продължи топката към Давид Силва, който направи изключително поемане с десния крак и преодоля Петер Чех отблизо с левия крак.

Пет минути по-късно "Сити" стигна до трето попадение. Кевин де Бройне пусна отличен извеждащ пас за Бернардо Силва, който центрира по земята към границата на вратарското поле. Сане изпревари направилия поредната си лоша намеса Ектор Белерин и плъзна леко топката към далечния ъгъл, хващайки в крачка Чех.

Седем минути след почивката "Арсенал" получи дузпа, след като Николас Отаменди фаулира Хенрик Мхитарян в наказателното поле. Едерсон обаче спаси удара на Обамеянг. Това беше втора отразена дузпа от бразилеца от две изпълнение срещу него през този сезон.

В 58-ата минута Обамеянг получи добра възможност да стреля от воле след подаване на Рамзи, но прати топката покрай вратата. Това се оказа и последната опасност пред вратата на "Сити". "Гражданите" пък можеха да стигнат до четвърто попадение, но Чех попречи на Серхио Агуеро да се запише сред голмайсторите.