Детската градина „Пролетна дъга“ в Шумен и здравната служба в село Ивански са обновени по проекта на община Шумен „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” в рамките на Програма ЗОВ /Здраве и образование за всички/. Програмата подпомага социалното включване на роми и други уязвими групи по линия на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, съобщиха от пресцентъра на кметството.

Щвейцарска делегация ще участва в събитията по официалното им откриване на 7 март 2018 (сряда). В делегацията са включени представители на Държавния секретариат по икономически въпроси и на Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, които са в България за редовната годишна среща на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.

Представителите на швейцарската страна ще се срещнат с кмета на община Шумен Любомир Христов, а по-късно ще посетят реновираните обекти. От 10.00 часа те ще разгледат изцяло обновения комплекс за новата група в основната сграда в ДГ “Пролетна дъга” и филиалите на детската градина, новата спортна и детска площадка. 18 деца вече посещават ремонтираната и обзаведена по Програма ЗОВ нова група, която е възстановена след близо 17-годишно прекъсване. Благодарение на работата по проекта са създадени модерни условия за развитие и израстване на децата и те с желание посещават детската градина. Местният екип по ЗОВ работи активно с родителите, за да ги мотивира да изпращат децата си на градина.

В 12.30 официално ще бъде открита обновената Здравна служба в село Ивански. Със средства по програмата са ремонтирани и оборудвани АГ-кабинет, педиатричен кабинет и манипулационна, в които ще се извършват прегледи и изследвания на жителите на селото. Специално внимание е обърнато на здравно неосигурени представители на общността, за които усилията на проекта на Община Шумен по ЗОВ са единствената възможност да получат медицинско внимание.

Швейцарските гости ще посетят и новия Образователен център към ОУ “Хр. Ботев” в село Ивански, който бе открит в края на миналата година,  и ще наблюдават занятията в ателиетата “празници и обичаи” и “сръчни ръце”. В центъра вече се организират съвместни занимания за родители и деца, както  и „наваксващи училища“, „уикенд училища“ и „училища за родители“.

Общата стойност на проекта е 723 656 лв., като 533 682 лв. е швейцарското съфинансиране. Партньори на Община Шумен по проекта са Шуменският университет „Епископ Константин Преславси”, Детска градина „Пролетна дъга”, Основно училище „Хр.Ботев” – с. Ивански, Диагностично-консултативен център 1 – Шумен и Семейно-консултативен център – Шумен.

ШУМ.БГ