Детската градина „Пролетна дъга“ в Шумен и здравната служба в село Ивански са обновени по проекта на община Шумен „Взаимодействието с общността – фактор за по-добро бъдеще и успешна интеграция” в рамките на Програма ЗОВ /Здраве и образование за всички/. Програмата подпомага социалното включване на роми и други уязвими групи по линия на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, съобщиха от пресцентъра на кметството.
Щвейцарска делегация ще участва в събитията по официалното им откриване на 7 март 2018 (сряда). В делегацията са включени представители на Държавния секретариат по икономически въпроси и на Швейцарската агенция за развитие и сътрудничество, които са в България за редовната годишна среща на Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Представителите на швейцарската страна ще се срещнат с кмета на община Шумен Любомир Христов, а по-късно ще посетят реновираните обекти. От 10.00 часа те ще разгледат изцяло обновения комплекс за новата група в основната сграда в ДГ “Пролетна дъга” и филиалите на детската градина, новата спортна и детска площадка. 18 деца вече посещават ремонтираната и обзаведена по Програма ЗОВ нова група, която е възстановена след близо 17-годишно прекъсване. Благодарение на работата по проекта са създадени модерни условия за развитие и израстване на децата и те с желание посещават детската градина. Местният екип по ЗОВ работи активно с родителите, за да ги мотивира да изпращат децата си на градина.
В 12.30 официално ще бъде открита обновената Здравна служба в село Ивански. Със средства по програмата са ремонтирани и оборудвани АГ-кабинет, педиатричен кабинет и манипулационна, в които ще се извършват прегледи и изследвания на жителите на селото. Специално внимание е обърнато на здравно неосигурени представители на общността, за които усилията на проекта на Община Шумен по ЗОВ са единствената възможност да получат медицинско внимание.
Швейцарските гости ще посетят и новия Образователен център към ОУ “Хр. Ботев” в село Ивански, който бе открит в края на миналата година, и ще наблюдават занятията в ателиетата “празници и обичаи” и “сръчни ръце”. В центъра вече се организират съвместни занимания за родители и деца, както и „наваксващи училища“, „уикенд училища“ и „училища за родители“.
Общата стойност на проекта е 723 656 лв., като 533 682 лв. е швейцарското съфинансиране. Партньори на Община Шумен по проекта са Шуменският университет „Епископ Константин Преславси”, Детска градина „Пролетна дъга”, Основно училище „Хр.Ботев” – с. Ивански, Диагностично-консултативен център 1 – Шумен и Семейно-консултативен център – Шумен.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Всяко чудо за три дни..... Манталитет като се появят И ще стане "Язък за парите"
леля
И какво ще стане като изтече договора?Обидно ми е някой отвън да ни 'помага".Преди всички работехме и си издържахме държавата.не живеехме от подаяния!!!
Анонимен
за какво му са на това циганско село тези заведения, колко пари хвърлени на вятъра
Анонимен
Ще увеличават май българското население
Анонимен
Мангалите ще се увеличават