Фалшивите новини се разпространяват в интернет по-бързо от истинските, но това се дължи повече на самите потребители, отколкото на програми тип ботове, показва публикувано днес в сп. "Сайънс" изследване, цитирано от "Франс прес"и "Ройтерс" и обобщено от БТА. Екип от Масачузетския технологичен институт е проучил около 126 хиляди новини в периода от 2006 до 2017 година. Те са били и истински, и лъжливи, и пуснати в Туитър от 3 милиона души над 4.5 милиона пъти.
За установяване на разликата между истински и фалшиви новини екипът е използвал изводите на шест независими организации за фактологични проверки. Фалшивите информации обикновено се разпространяват по-бързо и по-обхватно от истинските.
На истинските новини е нужно средно шест пъти повече време да достигнат до 1500 души, отколкото на фалшивите. Според изследователите има 70% по-голяма вероятност една фалшива новина да бъде ретуитната в сравнение с истинска новина.
Това се наблюдава във всички категории информация, но е най-ярко изразено в фалшивите политически новини, отколкото във фалшивите новини за тероризъм, природни бедствия, наука, градски легенди или финанси. Екипът на изследването освен това изтъква, че разликата идва от хора, а не от софтуери за автоматични операции в интернет, известни като ботове.
Ботовете разпространяват по еднакъв начин истинските и фалшивите новини, което значи, че хората са по-отговорни за по-високото разпространение на фалшиви новини. Според изследването това наблягане на фалшивите новини може да се дължи на способността им да изненадват хората повече от истинските новини, защото противоречат на очакванията и представите им.
Установява се също, че "Туитър" акаунтите, които публикуват фалшиви новини, обикновено имат по-малко абонати, следят по-малко други акаунти и са по-малко активни от тези, които пускат истински новини.
Дневник
Коментари
Анонимен
Новините които се пускат от журналята да не би да отговарят на истината? Те са толкова изкривени и замъглени, че понякога нищо не им се разбира