Британският физик Стивън Хокинг, който почина миналата седмица на 76 години, ще бъде погребан до някои от най-прочутите имена в световната наука като сър Исак Нютон и Чарлз Дарвин. Това потвърди Уестминстърското абатство, където лежат тленните останки и на 17 монарси и някои от най-важните фигури в британската история.

По-късно тази година в абатството в центъра на Лондон ще бъде отслужена благодарствена молитва в памет на най-популярния учен от нашите дни. Тогава ще бъдат положени и останките на Хокинг като проява на изключителна чест и почит към човека, който на 21 години започва да страда от деградация на периферната нервна система, довела го до почти пълна парализа. Това не му попречи да изследва сложни теми като възникването на вселената и естеството на черните дупки и времето.

Някои сочат, че той не е лауреат на Нобелова награда и че е по-скоро много умел популяризатор на сложни за обяснение теории. Но от Уестминстърското абатство казаха, че "е напълно подходящо останките на професор Стивън Хокинг да бъдат погребани тук, близо до забележителните му колеги учени".

Нютон е погребан в абатството през 1727 г., а близо до него е положен и Дарвин през 1882 г.

Последните големи изследователи, на които е оказана такава чест, са Ърнест Ръдърфорд, един от пионерите в ядрената физика, през 1937 г., и Джоузеф Джон Томпсън, откривателят на електроните, през 1940 г.

Dnevnik.bg