Максим Цветков спечели последнoто за сезона мъжко състезание в Световната купа по биатлон. 26-годишният руснак зарадва публиката в Тюмен със страхотна победа в масовия старт на 15 километра.

Цветков не допусна нито една грешка в четирите си стрелби и финишира за 33:28.6 минути, за да стигне до първата си победа в Световната купа. Той изпревари с 2.7 секунди норвежеца Ерлин Бьонтегорд, който също свали 20-те мишени. Двамата излязоха рамо до рамо след последната стрелба, но руснакът надделя във финалния спринт.

Цветков се качи на подиума за трети път в кариерата си. Досега най-добрите му постижения в Световната купа бяха вторите места в преследването в Йостерсунд през миналия сезон и в спринта в Антхолц през 2016 г. Toй донесе втора руска победа този сезон след триумфа на Антон Шипулин в първото състезание след зимните олимпийски игри - спринта в Контиолахти.

Освен двамата руснаци само още двама биатлонисти успяха да се преборят за победа в конкуренцията на Мартен Фуркад и Йоханес Бьо - Тарей Бьо в спринта в Йостерсунд и Юлиан Еберхард в масовия старт в Контиолахти.

Фуркад завършва кампания с девет победи, осем втори места и три трети. Освен че спечели големия кристален глобус, той грабна и всичките малки купи в отделните дисциплини. За трети пореден и общо четвърти път французинът обира всички отличия в Световната купа.

Фуркад събра 1116 точки в генералното класиране и изпревари с 89 точки Йоханес Бьо. Норвежецът приключва сезона с осем победи и общо 16 подиума в 22 състезания. Шипулин завърши трети с 697 точки, следван от Арнд Пайфер с 668 и Лукас Хофер с 637.

Българите отбелязаха голямо отстъпление спрямо предишния сезон, в който Красимир Анев беше 26-и, а Владимир Илиев - 32-и. Aнев приключва този сезон на 34-а позиция със 174 точки, а Илиев - на 59-а с 46. Другият българин, който спечели точки за Световната купа, е Антон Синапов. Той завърши 92-и със седем точки.