Световният шампион от 2010 г. Испания постигна впечатляваща победа с 6:1 срещу финалиста от последния мондиал Аржентина. Контролата на стадион "Метрополитано" в Мадрид беляза една от трите най-тежки загуби в цялата футболна история на южноамериканците.

Иско стана първият футболист с хеттрик за "фурия роха" от 15 години насам, а Диего Коста, Тиаго Алкантара и Яго Аспас отбелязаха останалите попадения. Николас Отаменди вкара единствения гол за Аржентина.

Испанските футболисти показаха страхотен футбол, на който аржентинците бяха неспособни да се противопоставят в отсъствието на получили почивка Лионел Меси. Домакините отбелязаха шестте си попадения до 74-ата минута, а унизителният резултат изнерви гостите, които заиграха доста грубо в края на двубоя.

Контролата в Мадрид изравни най-тежките поражения в историята на Аржентина. Небесносините имат още две загуби с 1:6 - срещу Боливия в световна квалификация през 2009 г. и срещу Чехословакия на световното първенство през 1958 г.

Испания записа 18-и последователен мач без поражение. Откакто загуби от Италия в осминафиналите на Евро 2016, трикратният европейски шампион има 13 победи и пет равенства при голова разлика 59:12.

Диего Коста поведе атака на Испания в първия си мач за тима от юни 2016 г. Зад него действаха Иско, Маркос Асенсио, Андрес Иниеста, Тиаго Алкантара и Коке. Дани Карвахал, Жерар Пике, Серхио Рамос и Жорди Алба оформиха четворката в отбрана, а Давид де Хеа беше на вратата.

Селекционерът на Аржентина Хорхе Сампаоли заложи в стартовия състав на Серхио Ромеро, Фабрисио Бустос, Николас Отаменди, Маркос Рохо, Николас Таляфико, Хавиер Масчерано, Лука Билия, Евер Банега, Джовани ло Селсо, Максимилиано Меса и Гонсало Игуаин.

Испанските футболист поеха инициативата веднага след първия съдийски сигнал. Първа голова възможност обаче се откри пред Аржентина в осмата минута. Меса достави перфектно центриране от левия фланг за Игуаин, който сам срещу вратата на пет метра от голлинията стреля неточно.

Четири минути по-късно домакините поведоха. Иниеста пресече подаване пред наказателното поле на гостите и подаде към Асенсио, който изведе Коста сам срещу Ромеро. Нападателят на "Атлетико" изпревари вратаря на "Манчестър юнайтед" и топката се озова в мрежата, а между двамата се получи тежък сблъсък.

Здравата преса на Испания продължи да дава резултат и опасностите следваха една след друга. В 22-ата минута Ромеро беше заменен от Уили Кабайеро, а пет минути по-късно "фурия роха" удвои аванса си. Домакините пресякоха лошо изритана топка от Кабайеро и бързо разиграха по десния фланг към Асенсио. Той центрира хитро по земя към съотборника си в "Реал" Иско, който спокойно насочи топката в долния десен ъгъл.

Аржентина не успяваше да създаде нищо интересно от игрова ситуация и разчиташе изцяло на статични положения. Шест минути преди почивката Рамос се размина с центриране от корнер на Банега, а Отаменди насочи отлично топката в далечния ъгъл с глава.

Само седем минути след началото на втората част испанците си върнаха аванса от два гола. Иниеста пусна страхотен извеждащ пас към Аспас, който Коста на почивката. Аспас набра скорост и подмина Кабайеро, но топката му избяга. Нападателят на "Селта" обаче задържа добре и подаде към нахлуващия Иско, който спокойно намери близкия ъгъл с десния крак.

В 68-ата минута Иско беше изпуснат отдясно. Той подаде към влизащия на скорост Аспас, който продължи топката към Алкантара и полузащитник на "Байерн" не остави шансове на Кабайеро с мощен шут отблизо.

В 73-ата минута Аспас покачи на 5:1 след асистенция на Де Хеа. С удар от вратата стражът на "Манчестър юнайтед" изведе зад защитата нападателя на "Селта", който чукна топката към излезлия извън наказателното поле да го пресрещне Кабайеро.

Само минута по-късно Испания отбеляза шесто попадения. Отаменди допусна груба грешка, а Аспас получи възможност да напредне в свободно пространство и да намери Иско, който оформи първия хеттрик в своята кариера.

След шестия гол наблюдаващия мача от трибуните Меси си тръгна. На терена неговите сънародници се изнервиха от резултата и започнаха да правят доста груби влизания. В една ситуация дори се стигна до сериозна разправия между двата отбора.