Дали в България или другаде на същата или съседни географски ширини, "Тянгун-1", китайският орбитален модул, използван като космическа лаборатория, ще падне на Земята днес, в събота, в неделя или в понеделник, смята Европейската космическа агенция.
"Тиангун-1" ("Небесен дворец-1") е прототипен модул на бъдещата китайска космическа станция с дължина 12 м, диаметър 3.3 метра и маса 8506 кг (към момента на изстрелване), е необитаема от 2013 г. и няма контакт с нея от 2016 г. (когато удължената ѝ мисия завърши). "Неизбежният" ѝ разпад на 300 км от атмосферата се очакваше между януари и март. След опитите с модула постоянната китайска космическа станция би трябвало да е факт до 2023 г.
Сред първите задачи на агенцията беше да предупреди, че рискът за хората да бъдат ударени от космически боклук при падането е пренебрежим. Дългата малко над 10.4 метра станция обаче ще остави отломки в район от хиляди квадратни километри, след като се влезе в атмосферата и се запали, а после се разбие в повърхността. По-голямата част от нея същевременно ще изгори в атмосферата, след като тя влезе със скорост до 27 000 км/ч.
Европейската агенция очаква контактът с атмосферата да е някъде между 43-ия паралел северна и 43-ия паралел южна ширина. Това дава възможност за падане от Италия до Нова Зеландия - възможно е обаче да се случи и в открито море. Затова агенцията оценява шанса за инцидент с хора като 10 милиона пъти по-малък от гръмотевичен удар. По-точна прогноза ще е възможна само в деня преди станцията да достигне атмосферата.
Китайската космическа програма "дава" на "Тянгун" два дни повече (до 4 април), за да достигне земната повърхност, съобщава "Ройтерс".
Някои експерти смятаха, че Китай е загубил контрол върху "Тянгун-1" заради факта, че Пекин отложи контролираното му извеждане от експлоатация, първо планирано за 2013 г. Това смята и Европейската космическа агенция, според която Пекин не контролира модула от 2016 г. насетне.
Европейските държави с територия на юг от 43-ия паралел са Албания, България, Испания, Италия, Македония, Сърбия, Франция и Черна гора. Падането над Южна Европа обаче не е гарантирано - зоната обхваща големи части от всички континенти без Антарктида.
Дневник
Коментари
Анонимен
бягайте пада видях я всеки момент ще падне
Анонимен
Важно е моят да не пада.
Анонимен
То по-важно е първо да го вдигнеш.