Близо 87 милиона потребители - огромната част от тях от САЩ - са засегнати от скандала с неправомерно използване на личните им данни във "Фейсбук" от британската компания "Кеймбридж аналитика" (Cambridge Analytica). Това е много повече от предполагаемите около 50 милиона потребители, за които се говореше досега от Кристофър Уайл, разкрил използването на данните им за по-ефективна политическа агитация.
Новата информация бе разпространена в блога на Майк Шрьопфер, най-високопоставеният технологичен мениджър във "Фейсбук".
В съобщението се посочва, че над 70 млн. от тези потребители са от САЩ. Ако се приеме, че всеки един от тях е отделен гражданин на възраст с право да гласува, това е стряскащ показател спрямо участвалите около 126 милиона души на президентските избори през 2016 г.
Данните излизат и броени дни преди на 11 април основният акционер и ръководител на "Фейсбук" - Марк Зукърбърг, да свидетества пред комисията по търговия на американския Конгрес.
Обещаната преди две седмици от компанията проверка показва още, че не 270 000, а около 305 000 потребители са инсталирали приложението This Is Your Digital Life, благодарение на което е станало възможно събирането на данни от десетки милиони профила в социалната мрежа. Близо 97% от инсталирането е направено в САЩ, но над 16 милиона от всички засегнати потребители се смята, че са в други държави, посочва Би Б Си. Един милион са от Великобритания, над 600 000 - от Канада, повече от 300 000 са от Австралия.
В блога си Шрьопфер описва подробно и какви мерки е предприела "Фейсбук" след избухването на скандала с "Кеймбридж аналитика":
- вече няма да може потребителите да търсят други, само като изпишат телефонния им номер или адреса на електронната поща, защото с това е злоупотребявано от хора, измъкнали информация от други места и опитващи се да разберат на кого принадлежи тя
- прекратява се възможността приложения на външни създатеи да виждат кой е сред участниците на страниците за събития, както и какво е съдържанието в съобщенията на тези страници
- само за една година ще се съхраняват данните от разговорите и текстовите съобщения, правени през версията на Messenger и Facebook Lite за операционната система Android; освен това тези данни няма да съдържат информация за времето на провеждането им
- следващата седмица над секцията News Feeds на потребителите ще се появи връзка, с която ще могат да проверяват оценките за създадени извън "Фейсбук" приложения, които те използват, както и каква информация споделят заради тях.
"Хората ще могат да отстраняват приложенията, които повече не желаят. Като част от този процес ще им съобщаваме, ако тяхна информация неправомерно е била споделена с "Кеймбридж аналитика", се казва още в съобщението.
Дневник
Коментари
Добави коментар