Антарктида постепенно отстъпва територия на океана и се смалява. Това показват резултатите от проучване чрез космическия апарат Cryosat на Европейската космическа агенция, съобщава БиБиСи.
Чрез апарата е проследено движението на глетчерите и къде те навлизат в океана и започват да плават във водата. Резултатите показват, че площ с размерите на Лондон, която преди е била в контакт с леда, вече няма допир с него. Това се е случило в периода от 2010 г. до 2016 г.
Според учените това означава, че глетчерите, които са стотици метри в дебелина, постепенно се топят в най-долната си част. Така нивото на водата се покачва за сметка на територията на Антарктида.
Учените приемат навлизане на водата навътре с по 25 метра годишно за средна стойност. Всичко под това ниво е нормално поведение на глетчерите, а по-големите нива - са по-бързи от нормалното. Проучването показва, че в западната част на континента 22% от линиите влизат навътре по-бързо от 25 метра годишно.
От основно притеснение е глетчерът на остров Пайн, който е един от най-големите и бързите в света. Той може да се отрази на нивото на световния океан. Предишни проучвания показваха, че той се топи с 1000 метра на година. Новият метод показва, че през последните години неговото темпо се е забавило значително и е 40 метра годишно.
Друг глетчер обаче е увеличил темпото си от 340 метра годишно на 420 метра годишно. Става дума за Твайтес, който също може да се отрази на нивото на световния океан. Затова учените подготвят по-детайлно проучване само на него.
Средно за цялата Антарктида 10,7% от глетчерите превишават границата от 25 метра годишно, а 1.9% са под нея. Чрез новия метод, който използва радарна технология, учените вече ще могат доста по-детайлно и бързо да следят движението на глетчерите. Те смятат да продължават с анализите докато Cryosat работи.
Vesti.bg
Коментари
Добави коментар