Сексуалното насилие, проблемите с дрогата, руската намеса в американските избори за президент, насилието във Филипините и Мианма - това са темите, за работата по които бяха раздадени тазгодишните награди "Пулицър" - най-авторитетното отличие в областта на медиите. Кой взе "Пулицър" за изкуства четете тук.

"Ню Йорк таймс" и "Ню Йоркър" получиха наградата за журналистика в обществена полза. Мотивите на журито бяха следните: "За експлозивна и влиятелна журналистика, която разкри властимащи и богати сексуални насилници, включително обвинения срещу един от най-силните холивудски продуценти, които го накараха да отговаря за отдавна потъпквани обвинения в принуда, бруталност и сплашване на жертвите, отприщвайки световна разплата за сексуалното насилие срещу жени."

Наградата за отразяване на извънредни новини взе в. The Press-Democrat – за отразяването на пожарите в Калифорния.

В областта на разследващата журналистика "Вашингтон пост" за разкритията за сексуално насилие срещу девойки, извършено от кандидата за сенатор Рой Мур, което промени хода на изборите в Алабама.

За обяснителна журналистика наградени бяха екипите на The Arizona Republic и USA Today - за обяснението чрез текстове, видео, подкасти и виртуална реалност какви са трудностите и последствията от обещанието на президента Доналд Тръмп да построи стена по границата с Мексико.

Екипът на the Cincinnati Enquirer спечели отличието за местна журналистика за отразяването на хероиновата епидемия. Вестникът е изпратил 60 репортери, фотографи и видеооператори да прекарат седмица в засегнатите от нея общности. За това време 18 души са починали, 180 са приели свръхдоза и 15 деца са родени с увреждания от дрогата.

Наградата за национална журналистика взеха "Ню Йорк таймс" и "Вашингтон пост" за отразяването на руската намеса в изборите през 2016 г. и връзката ѝ с кампанията за президент.

"Ройтерс" получи приза за международна журналистика за текстовете си за бруталните убийства във Филипините, отприщени от "войната срещу дрогата" на президента Родриго Дутерте.

В категорията "Фийчър" отличен бе GQ за портрета на убиеца Дилън Руф, който застреля деветима души в църква в Чарлстън.

За коментар бе отличен Джон Арчибалд от Alabama Media Group за "поетични и смели коментари, започващи от Алабама, но с национално значение". За критика – Джери Солц от New York Magazine за мненията му за визуалните изкуства. Ани Доминик от The Des Moines Register спечели наградата за редакционни статии, посветени на приватизацията на програмата за медицински застраховки Medicaid. Джейк Халпърн и Майкъл Слоун бяха отличените карикатуристи.

Фотографите

За заснемане на извънредни новини награден бе Райън Кели от The Daily Progress, който засне протестите в Шарлотсвил, Вирджиния, когато кола връхлетя протестиращи срещу крайнодясна демонстрация.

Екипът на "Ройтерс" спечели наградата за поредицата фотографии на бежанците от етноса "рохинджа" от Мианма.

Dnevnik.bg