Ако искаме да се чувстваме по-бодри, здрави, тонизирани и изпълнени с енергия, можем да направим много малко усилия, за да постигнем големи резултати и то само за месец.
Комбинацията от здравословно хранене и спорт е само стъпка към успеха, а намаляването на бялата рафинирана захар от ежедневното ни меню оказва голямо влияние на цялостното ни състояние. Вижте пет причини да ограничите захарта:
1. Консумацията на рафинирана захар състарява
В процес, известен като гликация, захарта се закача към колагена в кожата и други части на тялото. Това причинява възпаление и намалява ефекта, както на колагена, така и на еластина – протеините в кожата, които и помагат да се запази млада. Когато тези протеини не работят толкова добре, кожата вместо еластична и млада, започва да изглежда суха и състарена.
2. Проблемите с кръвната захар са едни от водещите причини за безсъние
Консумацията на захар и рафинирани източници на бърза енергия (особено преди лягане) повлияват агресивно на нивата на инсулина (или кръвната захар). Това може да е сериозна пречка за постигане на ползотворен сън.
3. Захарта може да е по-пристрастяваща от някои наркотици
Британски проучвания доказват, че захарта в някои случаи може да е по-пристрастяваща от някои наркотици. Водещи лекари смятат, че пристрастяването, което се получава от честата консумация на захар, е биологично разстройство, задвижвано от хормони и невротрансмитери, които ни карат да жадуваме захар и прости въглехидрати.
4. Честата консумация на сладки храни се свързва с трайни увреждания на емайла на зъбите
Бактериите обичат сладкото и ако това е храната, която консумирате най-често, те ще се настанят трайно по тях и ще рушат зъбите ви, причинявайки кариеси и проблеми с венците.
5. Всичко прекалено уврежда здравето на тялото и ума
Разбира се, гореизброените факти не значат, че трябва да спрете рафинираната захар завинаги. Но просто не прекалявайте! Всичко прекалено уврежда здравето на тялото и ума. Така е и с рафинираната захар. Съвременните изследвания доказват връзката между захарта и заболявания като главоболие, кожни болести, диабет.
А с какво да я заместим?
Има достатъчно нейни заместители, сред които стевия и мед.
Ако искаме да влезем във форма, трябва да имаме предвид, че медът е по-калоричен и трябва да сме умерени с него, когато сме в режим.
Сред заместителите на шоколад, кифлички, вафли, кроасани и други са:
Вкусни бисквити
2 обелени настъргани ябълки
1 ч.ч. фини овесени ядки
2 с.л. грис
50 грама кокосово масло
Смесвате съставките, правите бисквити, поставяте в тава с хартия за печене и печете 10 минути на 170 градуса. Изчакайте бисквитите да изстинат.
Кисело мляко с плодове и ядки
200 г кисело мляко
1 банан
1 киви
30 грама ядки
Смесете съставките и хапвайте с усмивка.
Пудинг с чия
3 с.л. чия
400 г кисело мляко
1 с.л. мед
50 г фурми
Най-напред накиснете семената от чия в киселото мляко и оставете да абсорбират течността и да набъбнат. Прибавете меда и фурмите.
А ако все пак се изкушите?
Разхождайте се максимално много ежедневно. Например, поставете си условието да правите по 10 000 крачки дневно.
Спортувайте активно – дори само 30 минути упражнения на ден подобряват физическото състояние.
dariknews.bg
Коментари
Анонимен
Оставете хората на мира да си похапват