Издигането на 30-етажна сграда може да стане само за ден, но за целта на обекта трябва да работят около половин милион души. Цифрата не се е променила много през годините, тъй като строителните обекти все още са останали малко встрани от автоматизацията. Това обаче започва да се превръща в проблем за строителните компании в Япония, тъй като индустрията страда от сериозен недостиг на работна ръка, отбелязва агенция "Блумбърг".
Ситуацията няма да се подобрява, дори напротив. Очаква се в следващото десетилетие поне 1 млн. работници да се откажат от професията си, което ще доведе до значително забавяне на всеки нов строеж на небостъргач.
За да смекчи удара, японската корпорация "Шимизу", която е основана преди повече от 200 години, смята да въведе в работния процес роботи, които да могат да заваряват греди, да инсталират таванни панели и редица други подобни дейности.
Използването на роботи в индустрията е широко застъпено. Над 2 млн. машини са инсталирани във фабрики по целия свят. Само в автомобилната индустрия на петима работници се пада по един робот. Строителните обекти обаче представляват по-трудни предизвикателства за машините заради тяхната непредсказуема среда и постоянното присъствие на хора.
"Най-големият проблем е, че фабричните роботи се правят с идеята, че ще останат на едно и също място. Ние искаме обаче те да бъдат монтирани на подвижна платформа, от която ще могат да действат на различни места по време на строежа на небостъргача", обясни генералният мениджър в отдела за строителни технологии на "Шимизу" Масахиро Индо.
Компанията вече изпробва свой робот за подобни дейности, като машината успя да се маневрира безопасно в стая, пълна с хора. Липсата на ясни правила за използването на робота обаче може да ограничи използването му само през тъмните часове на денонощието и почивните дни.
Около октомври "Шимизу" има намерение да представи част от работните си проекти за роботи, в които присъства такъв, който може да пренесе 30 кг тежести при поставянето на таванни панели. Следващото поколение роботи пък ще работи по подове и стени вътре в самите сгради, което е и един от най-сложните процеси от строителството.
Дневник
Коментари
Добави коментар