С гол в 92-ата минута "Манчестър юнайтед" победи "Арсенал" с 2:1 в последния голям мач на Арсен Венгер във Висшата лига. "Артилеристите" бяха близо да измъкнат точка на "Олд трафорд" с най-младия състав в елита на английския футбол от 2011 г., след като Пол Погба откри резултата в 15-ата минута, а Хенрик Мхитарян изравни малко след почивката. Резервата Маруан Фелайни обаче донесе трите точки на "червените дяволи" и гарантира участието им в Шампионската лига през следващия сезон.

Тимът на Жозе Моуриньо събра 77 точки и преди последните си три мача за сезона има преднина от 11 точки пред петия "Челси". "Юнайтед" до голяма степен си подпечата и второто място в крайното класиране, след като поведе с пет точки на третия "Ливърпъл", който е изиграл и един мач повече.

"Манчестър юнайтед" и неговите фенове показаха голямо уважение към Венгер, който ще напусне "Арсенал" след близо 22 години начело на лондонския клуб. Двубоят започна с жест към французина от двамата му най-големи съперници в професията - сър Алекс Фъргюсън и Жозе Моуриньо.

Португалецът го съпроводи до близкия край на терена, където легендарният шотландец му връчи награда от името на клуба. Публиката, която беше изпълнила 75-те хиляди места на "Олд трафорд", посрещна и изпрати Венгер с аплодисменти.

С мисъл за реванша с "Атлетико" в Лига Европа "Арсенал" започна мача с девет играчи под 23 години, сред които четирима тинейджъри. Гранит Джака сложи капитанската лента, а останалите титуляри бяха Давид Оспина, Ектор Белерин, Калъм Чеймбърс, Константинос Мавропанос, Сеад Колашинац, Ейнсли Мейтланд-Найлс, Рийс Нелсън, Алекс Иуоби, Хенрих Мхитарян и Пиер-Емерик Обамеянг.

Средната възраст на състава беше 24 години и 67 дни. За последно по-ниска средна възраст - 24 години и 65 ди - имаше отборът на "Арсенал", който загуби с 2:8 на "Олд трафорд" през август 2011 г.

В състава на Моуриньо нямаше изненади. Давид де Хеа беше на вратата, а Антонио Валенсия, Крис Смолинг, Виктор Линдельоф и Ашли Йънг оформиха четворката в отбрана. Неманя Матич, Андер Ерера и Пол Погба действаха в центъра на терена, а пред тях бяха Джеси Лингард, Алексис Санчес и Ромелу Лукаку.

"Юнайтед" имаше надмощие през по-голямата част от двубоя. Още в четвъртата минута Погба се озова на позиция за удар в наказателното поле, но не уцели добре топката.

В 16-ата минута по-активната игра на домакините даде резултат. Лукаку центрира към далечната греда, където Санчес стреля с глава. Топката се отби в страничната греда, но Погба направи добавка на три метра от голлинията.

В 20-ата минута "Арсенал" организира първата си по-опасна атака. Мхиатрян получи пространство за удар по диагонала на десетина метра от вратата, но прати топката около метър встрани. Втората част на полувремето премина в малко по-спокойно темпо.

Публиката се раздвижи чак в 40-ата минута, когато Йънг проби отляво и опита центриране. Топката се насочи към близкия ъгъл на вратата, но за късмет на Оспина срещна гредата.

Пет минути след почивката обаче "Арсенал" успя да изравни. Играчите на "Юнайтед" сбъркаха при изнасянето на топката, Мхитарян получи на скорост от Джака, напредна към наказателното поле и с отлично насочен удар по тревата насочи топката в далечния ъгъл.

Моутиньо реагира веднага с включването на Маркъс Рашфорд вместо Лукаку а четвърт час по-късно в игра се появиха Антони Марсиал и Фелайни. Влизането на последните двама се отрази положително на "Юнайтед". Французинът раздвижи доста играта на отбора по левия фланг, а Фелайни донесе предимство при високите топки в наказателното поле.

В 89-ата минута Марсиал напредна отляво и центрира. Фелайни стреля с глава, топката се отби в страничната греда, след което рикошира в Рашфорд и се озова във вратата. Попадението обаче правилно беше отменено заради засада на английския национал.

В добавеното време на мача обаче поредното центриране в наказателното поле даде резултат. Йънг завъртя топката от левия фланг, а Фелайни надскочи бранителите на "Арсенал" и с глава насочи технично топката над плонжиралия Оспина.