Растенията използват своите корени, за да "чуват" другите растения в близост и съответно да променят растежа си спрямо съседите. Този начин на общуване изследват учени в ново проучване, публикувано в списание Plos One. Изследването установява нови доказателства за уникалните форми на комуникация при флората.

Растенията могат да засекат присъствието на своите "съседи" и съответно да променят растежа си спрямо тях.

"Ако имаме проблем с нашите съседи, ние, хората, можем да си сменим дома. Растенията не могат да направят това. Те използват сигнали, за да избегнат конкурентните ситуации или да се подготвят за бъдеща конкуренция", каза Велемир Нинкович, еколог в шведския университет за селскостопански науки в Упсала и водещ автор на изследването, пред "Гардиън".

Учените са установили, че в среда с много растения всяко едно от тях отделя химикали в почвата, с които подтикват съседите си да растат "по-бързо" вероятно за да избегнат вариант те самите да останат на сянка.

Преди това учените са доказвали, че когато листата на растенията се докосват с листата и клоните на съседите, те променят спрямо локацията им стратегиите си за растеж. Последното изследване разкрива, че това поведение не е само механично задвижвано от листата, но и от химически секрети в почвата.

Новото проучване се съсредоточава да изследва царевични култури, които имат тенденция да стимулират растежа си в стресова за тях среда. Нинкович и колегите му симулират докосване на близкото растение, като потупват листата за една минута всеки ден с четка за грим.

Когато махат растението и поставят ново установяват, че то също пренасочва ресурсите си за растеж - повече листа и по-малко корени. Разсад, който е бил засаден в разтвор, който преди е с недокоснати растения, не показва този модел.

Предположенията за общуване на растенията са се появявали периодично през 80-те години на миналия век, когато се е предполагало, че дърветата изпращат електрически импулси, наречени W-вълни, когато съседите им са отсичани. През последните години се появиха нови сведения, че растенията непрекъснато изпращат и получават сигнали, които учените сега се опитват да разчитат.

Дневник