До няколко десетилетия мокрите кърпички най-вероятно ще бъдат спрени от производство във Великобритания, твърди БиБиСи.

Причината за прогнозата е заявката на британското правителство да включи в т.нар. "план за премахване на пластмасовите отпадъци" и " продуктите за еднократна употреба като мокри кърпички".

В същото време през последното десетилетие индустрията за мокри кърпички процъфтява с все по-широка гама от видове кърпички: за чувствителна кожа, за бебета, за премахване на грима, за предпазване от насекоми, като дезодорант или слънцезащитен крем. Повечето обаче са изработени от полиестер и други неразградими материали.

Вариантите са или производителите им да разработят кърпи без съдържание на пластмаса, или да спрат да ги произвеждат.

Мокрите кърпи са 93% от отпадъците, които се изхвърлят и запушват канализацията в Обединеното кралство, според данни на "Water UK" – търговският орган, който представлява всички основни водоснабдителни и канализационни компании в страната.

Това кара правителството и индустрията да се съсредоточи да убеждава потребителите да не ги изхвърлят в системата за отпадни води. "Продължаваме да работим с производителите и търговците на мокри кърпички, за да се уверим, че етикетите на опаковките са ясни и хората знаят как да ги изхвърлят правилно", заяви говорител на департамента по околната среда (Defra).

От ведомството обаче обясняват, че също така "насърчават иновациите, така че все повече от тези продукти да могат да бъдат рециклирани. От департамента по околната среда вече работят съвместно с индустрията, за да подкрепят разработването на алтернативи, като продукт, който не съдържа пластмаса.

Департаментът по околна среда, храни и селски райони на Великобритания в момента проучва как промени в данъчната система или таксите могат да бъдат използвани за намаляване на количеството пластмаси за еднократна употреба.

Премиерът Тереза Мей се ангажира през януари да премахне всички "пластмасови отпадъци, които могат да бъдат избегнати" до 2042 г. Правителството също така заяви, че ще се консултира и обмисли дали да забрани продукти като пластмасовите сламки и пръчици за разбъркване на напитки, както и клечките за уши.

Дневник