Над 1.1 млн. души решиха имената им да станат част от историческата космическа мисия Parker Solar Probe. След близо два месеца апарат на НАСА ще излети в посока Слънцето, като за около 7 години трябва да премине 24 пъти през атмосферата на звездата и ще я доближи толкова близо, колкото никой друг космически кораб не е правил.

За да популяризира мисията, НАСА обяви през март, че на специален микрочип, който ще бъде поставен в апарата, ще бъдат въведени имената на всеки, който пожелае. В крайна сметка общо 1 137 202 души са решили да станат участници в мисията, макар и индиректно.

Миналата година НАСА направи подобна инициатива и за една от мисиите си до Марс, като над 2 млн. души се включиха в нея.

Мисията ще бъде изстреляна на 31 юли от космическия център на НАСА във Флорида. Космическият кораб е с размерите на малка кола. Най-близката му среща със Слънцето ще е на около 6.5 млн. км от повърхността на звездата. Целта на сондата е да изследва как енергията и топлината се движат през слънчевата корона, както и да проучи какво ускорява слънчевите енергийни частици.

Подобна мисия е революционна, тъй като процесите на Слънцето засягат всички планети от Слънчевата система. За да бъдат извършени всички тези изследвания, сондата ще бъде защитена от излъчваната от Слънцето топлина с 11.5-сантиметров карбонов щит, който ще трябва да издържа на температури, които достигат почти 1371 градуса по Целзий.

Очаква се от събраните данни прогнозите за големи изригвания на Слънцето и последвалите от това метеорологични изменения, които влияят на живота на Земята, както и на сателитите и астронавтите в Космоса, да са още по-точни.

Две от най-фундаменталните мистерии, които учените смятат, че мисията ще разреши, са как атмосферата на звездата е много по-гореща от повърхността ѝ и какъв е механизмът на ускоряване на слънчевия вятър.

Дневник