Мъжкият национален отбор по волейбол на България допусна първа загуба в новия турнир Лигата на нациите. Тимът, воден от Пламен Константинов, отстъпи срещу САЩ с 1:3 (19:25, 25:22, 19:25, 20:25).

В петък националите стартираха надпреварата с трудна победа в пет гейма срещу Китай. В неделя българският отбор ще се изправи срещу Аржентина в последната си среща от първия кръг.

Константинов направи две промени в стартовия състав от двубоя с Китай. Николай Учиков започна като диагонал вместо Боян Йорданов, а центърът Светослав Гоцев замени 21-годишния Илия Петков.

Началото на мача беше равностойно, като българският отбор имаше леко предимство и поведе с 8:6 при първата техническа пауза. Американските волейболисти обаче бързо наложиха ритъма си. Те спечелиха десет от следващите 15 точки и взеха аванс от три при второто техническо прекъсване - 16:13.

Българите се задържаха близо в резултата до 18:20. Те обаче загубиха следващите три точки, а съставът на САЩ спокойно запази голямата преднина, която успя да натрупа в края на гейма.

Втората част също започна изключително равностойно. Нито един от двата отбора не успяваше да се откъсне с повече от две точки. Равенството се задържа до 18:18. Българите поведоха с две точки след ас на Тодор Скримов за 20:18, след което показаха здрави нерви, за да запазят разликата до 23:21.

Последва единична блокада на Виктор Йосифов, която донесе три поредни геймбола. Американците спасиха първия, но вторият беше реализиран след успешна атака през центъра на Йосифов.

Третият гейм започна силно за САЩ. Трикратните олимпийски шампиони спечелиха шест от първите осем точки, а при първото техническо прекъсване водеха с 8:4. Българите направиха добра серия и стопиха изоставането си до една точка - 10:11.

В този момент на сервис за САЩ застана Томас Джаешке. Българските волейболисти не успяха да се справят с неговите начални удари и разликата бързо скочи до четири точки - 10:14. Националите отново не се предадоха и намалиха до 16:18. Американците обаче продължиха да сервират солидно и до края на гейма дадоха само три точки на българите.

Четвъртият гейм се движеше точка за точка до първата техническа пауза, при която САЩ поведоха с 8:7. След това американците влязоха в много силна серия и отвориха разлика от цели шест точки - 18:12.

В този момент всичко в мача изглеждаше решено. Българските волейболисти обаче се вдигнаха на последен щурм и съкратиха изоставането си. Те дори стигнаха до равенство 18:18. След това обаче ситуацията беше преразгледана и точката отиде за САЩ - 19:17. Това се оказа повратен момент в двубоя. Последва поредица от грешки в българския състав, която доведе до спокоен край на гейма за американците.

Учиков беше най-резултатен за България с 15 точки при 52% успеваемост в атака. Скримов добави десет точки, а Йосифов завърши с девет. За САЩ Тайлър Сандер отбеляза 18 точки, Джаешке се отличи с 16, а Максуел Холт записа 12.