Първо в историята планувано прекосяване с уиндсърф на отсечката между с. Дуранкулак и с. Резово насочва вниманието към проблема със замърсяването на Черно море с пластмаса.
Предизвикателството се WIND2WIN Challenge и е насрочено за септември 2018 год. Спортистите, които ще участват са Илияна Стоилова и Йоан Колев от сърф-училище Akasha. Те ще направят опит за скоростно изминаване на разстоянието по вода, което се равнява на 300 км. по крива линия. Коя от двете точки ще е начална се се определи спрямо метеорологичните условия.
Организаторите – доброволци от организацията Surfrider Foundation Sofia разказват, че след техни прочувания са установили, че проблемът е много голям, но до този момент не е добре изследван. От 8 години те почистват плажове и отчитат като най-голям процента на пластмасови отпадъци. Според тях това е резултат от свръхконсумация и многото консумативи за еднократна употреба.
Преди същинската част през септември, предстоят поредица от събития. На 5 юни групите Мерудия, Van Cock, и ThaCrew ще изнесат благотворителен концерт в клуб Маймунарника (Борисова Градина, София), която има за цел да привлече съмишленици в каузата за намаляване на човешкия отпечатък върху морската вода. Предвидено е и заснемането на документален филм.
Проучване на Лабораторията за морска екология в Созопол и Българска академия на науките, проведено през август 2017 год. показва, че Черно море е силно замърсено с пластмаса. Най-голямо кoличество от отпадъците в зоната, изследвана в проучването, между нос Калиакра и град Бургас, са индустриални полимери или пластмасови частици.
На места те са с размер над 2,5 см – основно рибарски мрежи, пластмасови бутилки, опаковки, чували и найлонови торби за еднократна употреба. Морският еколог Димитър Беров и Стефания Клeйн, които са съпричастни с каузата, провеждат изследванията си по време на кампанията на Greenpeаcе "Свободни от пластмаса" на борда на кораба Rainbow Warrior.
Въпреки ясните заключения от изследванията на морските еколози през миналата година Черно море, остава недостатъчно изследвано и има сериозни пропуски в познанието за плаващите твърди отпадъци. Нужно е събиране на достатъчно данни и мониторинг, за да може да се пристъпи към адекватни мерки за редуциране количеството на пластмасови отпадъци, плаващи във водите на Черно море, смятат организаторите.
Dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар