Астрономи откриха първата неутронна звезда извън галактиката Млечния път, в която се намира Слънчевата система. Те са използвали данните от телескопите в обсерватория в Чили и от обсерваторията на НАСА Chandra X-ray. Звездата се намира на 200 хил. светлинни години от Земята в Малкия Магеланов облак. Около нея са останките от свръхнова, известна като Е0102.
Неутронните звезди са изградени изцяло от неутрони, като плътността на веществото в центъра им е огромна. Те не са големи по размери, но за сметка на това се въртят с огромна скорост в самото начало на съществуването си, след което започват да забавят ход. Наричани са още пулсари. Неутронните звезди се раждат при избухването на свръхнова.
Магнитното им поле е много по-интензивно от това на обикновените звезди. При въртенето около оста си неутронната звезда изхвърля електрони, които се улавят от магнитното поле и могат да избягат само през магнитните полюси в двете срещуположни страни на звездата.
Данните от обсерваторията Chandra X-ray показали, че остатъците от Е0102, която е открита преди около 30 години, са образували голяма пръстенова структура, която се намира около новооткритата неутронна звезда. Предполага се, че тя се е появила при експлозия на свръхнова преди около 2 хил. години, но все още не се знае дали Е0102 е тази свръхнова.
Досега са открити десетина неутронни звезди в Млечния път. Бройката им не е точна, тъй като все още има спорове дали някои от тях са точно пулсари.
Дневник
Коментари
Добави коментар