Човек боледува от инфекции средно пет пъти годишно, децата - осем. Това е напълно нормално, коментира в сутрешния блок на БНТ директорът на Националния център по заразни и паразитни болести Тодор Кантарджиев.

Вирусните инфекции са в две групи: стомашно-чревни, свързани с консумацията на развалена вода и храна, които са бактериални. Това са инфекциите на мръсните ръце, затова ръцете трябва да се мият минимум 20 секунди, препоръча лекарят. Около 90% от инфекциите при децата са от бактерии, хигиената е много важна, каза проф. Тодор Кантарджиев. Той препоръча през лятото да се ползват мокри кърпи с хлор хиксидин, а не на спиртна основа, защото спиртът не действа на ентеровирусите.

Именно те съставляват втората група инфекции, които не причиняват диария, обясни Кантарджиев. При тях вирусът се размножава в сливиците, затова и боли гърло. Профилактиката е сутрин след закуска да се изпие сокът от един лимон, препоръча специалистът.

Заразен с ентеровирус има един ден висока температура, болни в мускулите и се чувства много зле, на втория ден е здрав. При децата неразположението продължава три дни с болки в гърлото, висока температура, а понякога обрив по дланите, ходилата, в устата, понякога по тялото.

През лятото често се срещат и бактериални инфекции, които също причиняват диария. Това са салмонелите. В момента има взрив от салмонела в 3 детски заведения в София, а в цялата страна са няколко десетки, като взривовете на инфекцията са периодични, обяви Кантарджиев.

Основната причина за салмонела е недобре съхранена храна от животински произход, уточни той. Те трябва да са термично обработени, а ако е стояла храната повече от 4 часа на стайна температура, може да е опасна за здравето. Млякото трябва да е пакетирано и ако се купи мляко от друго място, задължително е да се вари, защото има бактерии, които се развиват и на ниска температура, които са особено опасни за бременни жени, заяви още Кантарджиев.

Той открои, че е много важна и ваксинацията на децата, и препоръча деца под 1 година да не се водят на море, ако не са ваксинирани против морбили. Най-вече да не се ходи с тях в Северна Гърция, където има морбили.

Проф. Кантарджиев коментира и ухапванията от кърлежи, като заяви, че трябва еднократно да се пие антибиотик при ухапване - възрастните две таблетки по 100 мг доксициклин, а децата - цефуроксим или азитромицин. С приема на антибиотик се намалявала десетократно опасността от заразяване. "В столицата например имаме заразени с лаймска болест кърлежи и хората трябва да се информират за районите, в които има заразени кърлежи", отбеляза директорът Националния център по заразни и паразитни болести.

Дневник