Леа Тодоров - дъщерята на световноизвестния философ от български произход Цветан Тодоров, идва в България, за да открие петото издание на фестивала "Срещи на младото европейско кино" с филма, на който е съсценарист, "Революция в училище". Това ще стане на 19 юни, когато Тодоров заедно с режисьора Йоанна Грудзинска ще се срещнат с публиката в кино "Одеон", съобщиха организаторите.

Филмът, създаден от архивни кадри, изследва алтернативните методи на образование, появили се в периода между двете световни войни. "Променете училището, за да промените света", се казва във филма на Грудзинска. Този апел е валиден не само за онова време, но и днес. След края на Първата световна война педагозите в Европа посочват с пръст виновника за бедствието: училището като фабрика за подчинение. "Революция в училище" е историята на кадифената революция, тази на образованието. Филмът е представен успешно на десетки фестивали, кино- и образователни форуми в Европа, посочват организаторите.

Леа Тодоров завършва политически науки, но професионално се насочва към словото и киното. Започва да работи като асистент на белгийския режисьор на документални и исторически филми Мария Манди. Паралелно сътрудничи като автор по различни проекти както за документални, така и за художествени филми. Днес тя вече има опит като актриса, режисьор и сценарист, автор е на филмите "Спасяване на човечеството в работно време" (2012) и "Руска утопия" (2014). В момента Леа Тодоров подготвя нов проект около баща си и България: филм върху следите, които историята оставя като отпечатък върху индивидуалните съдби.

В рамките на фестивала "Срещи на младото европейско кино" между 18 и 24 юни в кино "Одеон" и салона на Френския институт ще бъдат показани общо 6 документални, 12 игрални и 3 анимационни филма. Програмата включва още 2 открити лекции – дискусии на тема "Използването на архивни кадри във филмовото творчество" и "Музика и съвременно кино". Както и миналата година, отново са програмирани безплатни прожекции за ученици и учители като част от усилията на организаторите да въведат киното като предмет в класната стая, който да развива въображение, култура и вкус у децата от най-ранна възраст.

Дневник