Японското правителство предвижда инсталирането на слънчеви системи по пътищата в Токио, които да генерират електроенергия от движението на хора и превозни средства. Идеята на властите е да преобразят имиджа на столицата в екологичен и технологичен град за летните олимпийски игри през 2020 г.

Целта на проекта е потреблението на електроенергия от възобновяеми източници в Токио да достигне 30% до 2030 г. Това ще означава скок от 2.5 пъти спрямо сегашните 12%.

Освен по улиците на града правителството ще се опита да вгради слънчеви системи в пода на публични сгради и болници. Според производителя на технологията Soundpower 60-килограмов човек може да генерира ток от 2 mW, което е достатъчно за захранването на светодиоден екран.

Тепърва властите ще трябва да решат къде да тестват "слънчевите пътища". Те не са новост за Япония, като такава по-малка система е инсталирана на паркинга на магазин в Сагамихара. В конкретния случай технологията може да генерира до 9% от потреблението на електроенергия в магазина.

Въпреки екологичния си принос към природата соларните пътища често са критикувани заради по-ниската си ефективност спрямо наклонените слънчеви палели и огромния разход за инсталирането им. Цената им обаче може да падне при повишено търсене, което да доведе до масово производство на елементите.

Първият соларен път беше инсталиран в края на 2016 г. в село в Нормандия, като цената на проекта с дължина 1 километър беше на обща стойност 5 милиона евро.

"Слънчевите пътища" са само част от усилията на организаторите да представят летните игри в Токио през 2020 г. през призмата на технологиите. Това включва превозни средства без водач при транспортирането на пътниците и запалване на огъня с летящ автомобил.

Dnevnik.bg