През лятото храната да не се оставя за повече от четири часа извън хладилника, защото има опасност от салмонела. При престой на Черноморието водата, която се пие, да е задължително бутилирана, а ръцете да се мият най-малко 20 секунди. Тези съвети отправи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по "Нова телевизия".

"Салмонелата, която дори да попадне в малки количества в организма, се развива много бързо за часове и причинява повръщане и диария", уточни експертът и подчерта, че всички продукти от месо трябва да минават термична обработка преди консумация.

"В няколко детски заведения установихме салмонела и се оказа, че щамът е един и същ. Причината може да са общи продукти или обща кухня. Когато има 20 регистрирани деца със заразата, впоследствие се оказва, че заразените около тях са двойно повече", добави експертът.

Той даде съвети и за наближаващите летни отпуски и престоя на морето. "Храната трябва да е от хубав източник, да се внимава с пиците на парче и най-вече със сосовете от пластмасови бутилки," каза Кантарджиев. Експертът препоръча да се внимава и с водата, която трябва да е бутилирана, защото понякога в чешмяната попадат фекалии. Затова и на малки деца не трябвало да се поръчват храни, в които е възможно тя да бъде вложена, например таратор.

Проф. Кантарджиев предупреди, че по време на летния сезон трябва да се внимава и за полово предавани болести като сифилиса. Той акцентира, че те са причина за 90% от репродуктивните проблеми в страната.

Медикът посъветва хората, избрали да почиват извън страната, да внимават за морбили. "Не съветвам децата под 13-месечна възраст, които не са имунизирани срещу морбили, да се водят на курорти в съседни държави, защото вероятността да се заразят е голяма", добави той.

Дневник