Германците през миналия летен сезон са били най-многобройни сред чуждестранните туристи в България - над 700 хил. души, а с посетилите страната извън летните месеци броят им достига 870 хил. Министерството на туризма очаква този летен сезон броят им да се увеличи с 5%.

Какво обаче трябва да знаят те преди да дойдат в България? "Дойче веле" публикува съветите на германския "Зюддойче Цайтунг", поместени под заглавие "На почивка в България: Защо не?".

Ако са Ви черпили с домашна ракия...

Много шофьори се изкушават да изпият по някое и друго питие преди да седнат зад волана. Мислят си, че знаят на какво количество алкохол се равняват допустимите 0,5 промила. "Но внимание!", предупреждава германският "Зюддойче Цайтунг": "Ако сте пили българска домашна ракия, сметките Ви могат да се окажат криви".

Когато българите клатят с глава...

Когато човек е на почивка в страна, чийто език не говори, често се налага да използва мимики и жестове. На повечето места по света кимането сигнализира съгласие и потвърждение, а клатенето на глава - несъгласие. Но не и в България, пише "Зюддойче Цайтунг": "Когато българите не са съгласни, те кимат. Когато се съгласяват, клатят с глава - и то въодушевено. Затова: Кимайте само в знак на несъгласие!" съветва германското издание.

Не оставяйте в колата никаква техника и пари

"Растящата престъпност през последните години предизвика растящо безпокойство сред мнозина българи. Носят се какви ли не слухове за наличието на руска и турска мафия. Макар и да няма място за паника, все пак трябва да се знае, че България не е вече така сигурна, както едно време", пише "Зюддойче Цайтунг". Изданието съветва туристите да носят ценностите със себе си и да ги пазят грижливо, да паркират само на охранявани паркинги и да не оставят в колите си никакви видеокамери, мобифони и дамски чанти, както и да не демонстрират излишно, че носят в себе си големи суми в брой.

Не се подвеждайте по подобни предложения

"Да обменяте валута по улиците на българските градове не си заслужава, а и е нелегално. Макар и по-рядко от преди, но все още се срещат мошеници, които предлагат на туристите обмяна по курс, по-изгоден от официалния. В никакъв случай не се подвеждайте по подобни предложения, защото в България има много ловки фалшификатори на банкноти", пише "Зюддойче Цайтунг". Изданието съветва германските туристи да проявяват мнителност и тогава, когато някой им предложи да им развали по-голяма банкнота с по-дребни. Вестникът препоръчва още да не се ползват услугите на обменни бюра, защото в много от тях курсовете са неизгодни, а да се ходи в банка или да се теглят пари от банкомат.

Гледайте си в краката

Разходките по тъмно са крайно опасни. Но не толкова заради джебчиите, а заради дупките по уличната настилка и тротоарите, твърди германското издание и препоръчва на германските туристи да си носят джобни фенерчета.

Дневник