Франция и Русия се класираха за финала на волейболната Лига на нациите, която тази година замества Световната лига. В полуфиналите "Петлите" надвиха драматично с 3:2 (25:18, 25:17, 23:25, 24:26, 15:13) САЩ, докато руснаците разгромиха с 3:0 (25:17, 25:18, 25:14) олимпийския първенец Бразилия.

Французите отново показаха, че са най-постоянният отбор в последните години. Те ще преследват трета титла в надпреварата, след като триумфираха през 2015 и 2017 г.

Финалът на "Стад Пиер Мороа" в Лил е в неделя от 21.45 часа, а мачът за бронза между САЩ и Бразилия е от 18.00.

Над всички в първия полуфинал беше диагоналът на Франция Стефан Бое, който реализира 31 точки. Ървин Нгапет добави 12 за успеха на "петлите". Най-резултатен за американците беше Матю Андерсън с 23 точки, а Тейлър Сандър завърши с 20.

Французите започнаха по-мотивирано двубоя и спечелиха лесно първите два гейма след 25:18 и 25:17. В полето на американците липсваше концентрация, като възпитаниците на Джон Спероу допуснаха много грешки от сервис и атака.

Аарън Ръсел започна третия гейм на мястото на диагонала Бенджамин Пач и това даде желания резултат. Американците заиграха с желание и успяха да обърнат развоя на мача, като стигнаха до тайбрек.

Те имаха крехка преднина в началото на третата част, която съумяха да задържат до края и затвориха гейма с 25:23. В четвъртия французите пропуснаха два мачбола при 24:22, но американците показаха по-здрави нерви и спечелиха четири поредни разигравания.

След две грешки на Ръсел и ас на разпределителя Бенжамин Тонюти "петлите" поведоха с 5:1 в тайбрека. Със силни сервиси Максуел Холт и Майка Кристенсен разтроиха посрещането на французите и американците изравниха резултата - 7:7.

Контраатака на Ървин Нгапет при 12:11 за "петлите" отвори разлика от две точки между двата отбора. Французите запазиха преднината си и спечелиха двубоя след 15:13 при четвъртия си мачбол.

Във втория полуфинал Русия не срещна трудности да победи Бразилия. Олимпийският шампион беше далеч под нивото си, като южноамерканците нямаха отговор срещу добре построения блок и силен сервис на руснаците.

Максим Михайлов и Дмитрий Волков бяха най-резултатни в мача със съответно 12 и 11 точки. Нито един от бразилските играчи не завърши с двуцифрен актив, като най-много записа Уоуъс де Соуса - 8.

В двубоя имаше интрига до 11:11 в първия гейм, когато Русия пое контрола след пет поредни точки. Постепенно европейският шампион увеличи преднината си и поведе след 25:17. След общо десет блокади срещу две за бразилците руснаците спечелиха спокойно следващите две части с 25:18 и 25:14.