Откритият миналата година астероид 2017 YE5 се оказа, че представлява едно рядко космическо явление. Докато наблюдавали обекта, който премина край Земята на 21 юни, учени от НАСА установили, че той се състои от два почти еднакви астероида, които се движат в своя орбита, като се въртят един около друг.

Подобни астероиди се срещат много рядко и все още не се изследвани. Двата обекта са с дължина от около 900 метра. От НАСА уточниха, че това е едва четвъртият подобен астероид, който преминава близо до Земята. Той се доближи на около 6 млн. км до планетата, което представлява 16 пъти разстоянието до Луната. Следващото толкова близко преминаване на 2017 YE5 до Земята ще е след най-малко 170 години.

При откриването на астероида не можеше да се каже категорично дали двата обекта са самостоятелни или са свързани по някакъв начин. След преминаването му близо до Земята е установено, че те са отделни две тела, които се движат едно след друго и се правят едно завъртане за период между 20 и 24 часа.

От извършените наблюдения се разбира, че двата обекта не отразяват толкова слънчева светлина, колкото типичните скалисти астероиди. Затова се предполага, че 2017 YE5 е тъмен като въглен. Предполага се, че двете тела имат различна плътност, както и различна грапавина на повърхността.

Подобно явление не е засечено досега при изследването на 50 други двоични астероидни системи, повечето от които се състоят от един голям обект и много по-малък сателит.

Около 15% от всички астероиди с дължина по-голяма от 200 метра, движещи се в близост до Земята, представляват астероиди близнаци.

Дневник