Българката Александра Найденова стана световна шампионка за девойки в тройния скок. 16-годишната лекоатлетка грабна златния медал от шампионата на планетата за състезатели до 20 години в Тампере, след като постигна личен рекорд от 14.18 метра.

Начева, която преди седмица спечели сребърен медал от европейското първенство за лекоатлети до 18 години, записа най-доброто постижение в света за сезона. Тя стартира с фаул, след което направи шампионския си опит, след което преодоля 13.62 метра във втори. След като стана ясно, че няма кой да я измести от първото място, българката пропусна оставащите си опити.

Мариела Сантош от Бразилия спечели сребърния медал с най-добър скок от 13.81 метра. Бронзовият медал отиде при кубинката Давислейди Веласко, която преодоля 13.78 метра.

Това е първа световна титла за България в лекоатлетическите шампионати до 20 години от 2006 г., когато Тезджан Наимова завоюва златните медали в спринтовете на 100 и 200 метра.