Бъдещето на вдигането на тежести и бокса като олимпийски спортове не е гарантирано, обяви президентът на Международния олимпийски игри (МОК) Томас Бах. Заради скандалите в двата спорта те могат да отпаднат от олимпийската програма съответно за игрите през 2024 и 2028 г.

По-критична е ситуацията с щангите, които са разкъсвани от проблеми с допинга. През октомври двете водещи сили вдигането на тежести - Русия и Китай, бяха изхвърлени от спорта заедно с още седем страни - Турция, Украйна, Казахстан, Беларус, Молдова, Армения и Азербайджан.

Боксът рискува мястото си в олимпийската програма заради подозрения в корупция и уреждане на мачове на ръководно ниво. Миналата година започна разследване срещу Световната боксова асоциация (AIBA), което се ръководи от председателя на Етичната комисия на МОК Пакерт Жерар-Запели.

Сред най-сериозни проблеми, които МОК отчита, е назначаването на узбекистанеца Гафур Рахимов за президент и съмненията в манипулиране на мачове по време на олимпийските игри в Рио де Жанейро през 2016 г. Рахимов е свързван с организираната престъпност, но въпреки това беше избран за временен президент на AIBA.

"Мястото на вдигането на тежести в програмата на Париж 2014 си остава условно. Имаме нужда да видим по-голяма подкрепа от федерациите към международната федерация за една нова и по-сериозна борба с допинга", каза Бак. Той добави, че "МОК си запазва правото да не включи бокса в игрите през 2028 г.".

В същото време германецът заяви, че в близко бъдеще електронните спортове няма да станат олимпийски. В събота ще се проведе форум с участието на ръководителите на МОК, на който "ще бъдат обсъдени всички въпроси с буквата е".

"Ще отидем на тази дискусия без никакви предразсъдъци. Все още има широк кръг от въпроси по тази тема и все още няма единомислие по най-съществения - спорт ли е това?"

"Моето мнение е, че тези професионални играчи се подготвят и състезават по начин, който може да бъде сравнен с традиционните спортове. Нужни са концентрация, бърза реакция, тактически познания. Те трябва да бъдат силни не само психически, но и физически", продължи Бах.

"Не всички обаче са съгласни с това, а дори да бяха, след това ще изникне нова серия въпроси. Само за професионалисти ли да бъде, или и за тези, които седят на дивана вкъщи, ядат чипс и играят десетина минути на ден? Какъв тип игри да бъдат включени? След това, кой ще бъде нашият партньор - създателите на игрите, организаторите на шампионата, отборите? Кой може да гарантира, че правилата ще се спазват? Без допинг тестове? Те казват, че не са нужни, защото не оказва влияние. Чувал съм това извинение и от други. Ще е необходимо време. Докато не отговорим на всички тези въпроси, няма смисъл да говорим за мястото на електронните спортове в олимпийската програма", каза още президентът на МОК.

dnevnik.bg