Французинът Бенжамен Павар спечели наградата за най-красив гол на световното първенство по футбол в Русия. 22-годишният защитник беше отличен за попадението си при зрелищната победа с 4:3 срещу Аржентина в осминафиналите.

Освен че беше много впечатляващ, голът на Павар дойде в решаващ момент. Аржентина направи обрат и поведе с 2:1 в 57-ата минута, но само девет по-късно десният бек на "Щутгарт" изравни резултата.

След центриран отляво на другия краен бранител - Лука Ернандес, Павар посрещна топката от ждроб от границата на наказателното поле и не остави никакви шансове на вратаря Франко Армани.

Голът от пряк свободен удар на колумбиеца Хосе Кинтеро във вратата на Япония (1:2) зае второто място в гласуването на официални сайт на ФИФА. На трето място остана попадението на Лука Модрич при разгрома на Хърватия срещу Аржентина (3:0).

Още един гол от пряк свободен удар - на Кристиано Роналдо за зрелищното равенство между Португалия и Испания (3:3), беше класиран на четвърта позиция. Единственото попадение на Лионел Меси в Русия - при победата с 2:1 срещу Нигерия, зае пето място.

Челната десетка се допълва от руснака Денис Черишев (за 1:0 срещу Хърватия), белгиеца Насер Шадли (за 3:2 срещу Япония), нигериеца Ахмед Муса (за 2:0 срещу Исландия), португалеца Рикардо Куарешма (за 1:0 срещу Иран) и германеца Тони Кроос (за 2:1 срещу Швеция).

Павар е първият европеец, който печели отличието за най-красив гол на световното.

ФИФА започна да връча приза от мондиала в Германия 2006 г., когато за №1 беше избрано попадението на аржентинеца Макси Родригес срещу Мексико.

През 2010 и 2014 г. наградата отиде при други двама южноамериканци - уругваеца Диего Форлан и колумбиеца Хамес Родригес.