По 10 скоби на ден средно са поставяни на автомобили, а нарушители са глобявани с 15 лв. в „синята зона“, която след тестовия период се включи на работен режим от 9 юли. Това сочат данните на ОП "Общински жилища и имоти".
„За мен по-голямата част от нарушенията са, заради недобрата осведоменост на гражданите за функциониране на синята зона, въпреки обозначението с пътни знаци и табели и проведената разяснителната работа“, каза за ШУМ.БГ директорът на общинското предприятие Юлиян Вълчев.
Според него с въвеждането на „синята зона“ е създаден ред в централната част на града и доволни са, както фирмите и магазините, заради създаденото текучество при паркиране и възможността да има свободни места, така и гражданите, които имат нужния достъп до институциите.
„Има и недоволни естествено – клиентите, които ползват услугите за по-дълго време на кафетата по центъра, а и живущите, които живеят от ЦКБ до пл. „България“. Те имат обозначени места за паркиране зад блоковото пространство, регламентирани със забранителни знаци, но тези, които искат да не плащат за „синя зона“ им заемат паркоместата. Недоволни са и собствениците на стари и бракувани автомобили, които пребиваваха по паркингите в зоната”, каза Вълчев.
По думите му все още месец след въвеждане на синята зона има случаи, когато системата дефектира и се проявяват неизправности. Вълчев отбеляза, че до момента има и получени две жалби на граждани против наложените им глоби.
Той отново припомни, че при изпращане на СМС, водачът трябва да получи положителен отговор от оператора, ако това не стане той трябва да използва стационарния апарат и в най-лошия случай, ако по някаква причина той е повреден и на дисплея се изписва, че устройството не работи, тогава се обръща към инкасатора.
„Имахме подобен случай с втората подадена жалба. Клиентът е пуснал СМС, но не е получил отговор от оператора, не е предприел и другите начини за заплащане и е тръгнал, след което му е сложена скоба на колата“, разказа Вълчев.
С въвеждане на синята зона от ОП "Общински жилища и имоти" отчитат ръст на приходи от 30%. Парите ще бъдат инвестирани в закупуване на нови стационарни апарати.
„През 2019 г. ще заложим средства в бюджета на предприятието и със собствени пари ще закупим още 10 нови стационарни апарата. На този етап разполагаме с 5, а в момента тече процедура за закупуване на още 5 до края на тази година“, каза Вълчев. Той бе категоричен, че „синята зона“ в централната част на града е показала ефективността си и тя ще бъде усъвършенствана и увеличена.
Вълчев напомни още, че само с инкасатор и СМС продължава да се работи в района на военното училище, от пл. „Кристал“ до пл. “България“, на пл. "Оборище", над общината и старата поликлиника.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Ок за системата най сетне може да се спира
Турчина
Синята зона май е единственото разумно нещо,което герберастите направиха за Шумен. Иначе агент Хари продължава да си спира по тротоарите!
българина
Да ви е честита платената зона.Дори и в ИСТАНБУЛ няма такова чудо.
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Сечем повече гори, отколк
Човечеството е изразходвало всички ресурси, които планетата може да възобнови за една година
От 1 август светът живее на кредит от планетата Земя. До тази дата човечеството е изразходвало всички ресурси, които планетата може да възобнови за една година.
Тенденцията е критичният ден да е все по-рано всяка година. Само за 10 години той се е преместил 2 месеца по-напред в календара.
За да задоволим световната консумация на ресурси, човечеството има нужда от почти две планети като Земята.
Живот на кредит: Скоро ще ни трябват две планети, за да задоволим нуждите си
Ядем повече, отколкото Земята може да ни даде. Замърсяваме въздуха по-бързо, отколкото атмосферата може самостоятелно да пречисти. Сечем повече гори, отколкото планината може да възпроизведе. Без промяна на този модел, това е рецепта за край на света такъв, какъвто го познаваме.
„Повредата по екосистемите – горите, реките, океаните – ще бъде такава, че тези материали, от които имаме нужда, няма да ги има. Ще започнат процеси по разрушаване на тези екосистеми”, обяснява Веселина Кавръкова, директор на WWF-България.
Петър М
Относно втората жалба - човека не стига, че е пратил 1 лев незнайно на кого, а е трябвало да плати и по друг начин. Че то с такова изнудване не 10, ами 30 апарата ще купят. Ще спрат да връщат SMS и ще закопчават наред.
Уважаеми журналисти, бихте ли ми казали какво значи абревиатурата СМС, защото видях, че слагате 'със' преди нея.
Явор
Супер си е системата, левче пред общината да си свърша задачките и преди да изтече "левчето" те уведомяват със "SMS" . А преди... Някав идва и пита за колко време, взима левче и слага касов бон от друга кола или устройството му току що спряло да работи. И предимството от системата е че през времето за левчето мога да си сменя паркинга в друга синя зона.