Няколко интернет компании премахнаха съдържание на скандалния радиоводещ Алекс Джоунс заради нарушаване на правилата им в последните дни – след като в продължение на години той разпространява клевети и теории на конспирацията.
Повечето от подкастовете на Алекс Джоунс са премахнати от iTunes и други приложение на Apple, потвърдиха от компанията пред "Бъзфийд". Липсват всички епизоди на пет от шестте поредици на платформата му Infowars.
В края на юли "Фейсбук" спря достъпа до личния му профил за 30 дни заради тормоз и реч на омразата във видеа, публикувани в страници, на които е администратор. Вчера социалната мрежа обяви, че е свалила и четири страници за "неколкократно публикуване на съдържание", което нарушава правилата, в последните дни. Компанията посочи, че те са "възхвалявали насилие" и са "използвали дехуманизиращ език за описание на трансджендър хора, мюсюлмани и имигранти".
Преди седмици YouTube свали четири видеа на Джоунс и предупреди, че може да спре завинаги достъпа му до платформата, ако натрупа три нарушения в рамките на 90 дни. Сега той няма право да излъчва предания на живо през идните три месеца.
Spotify също премахна определени епизоди от програмите на Джоунс, както и подкаст приложението Stitcher.
Досега не е имало толкова мащабен и категоричен отговор на клеветническите и екстремистки твърдения на Джоунс, който в продължение на години трупа огромна популярност в социалните мрежи.
Кой е Алекс Джоунс
Радиоводещ, който стои и зад сайтовете Infowars, NewsWars и PrisonPlanet. Според него правителството стои зад атаките на 11 септември и кацането на Луната е било инсценирано. Той е яростен защитник на правото да се носи оръжие, противник на ваксините и вярва, че бялата раса е жертва на геноцид.
Джоунс разпространи лъжата, че пицарията Comet Ping Pong е прикритие за педофилска мрежа, включваща Бил и Хилари Клинтън, принуждавайки се по-късно публично да оттегли думите си, след като собствениците на заведението бяха тормозени и заплашвани от негови привърженици, а един от тях дори стреля в сградата. Тази година той твърдеше, че демократите планират да започнат втора гражданска война на националния празник 4 юли.
"Шоуто на Алекс Джоунс" се излъчва по над 90 радиостанции в САЩ и през 2010 г. е имало 2 млн. слушатели седмично. 10 млн. души посещават месечно Infowars. Самият Джоунс е отявлен привърженик на президента Доналд Тръмп и сътрудниците му побързаха да се оплачат, че наложените ограничения са част от плана на "Фейсбук" демократите да спечелят междинните избори през ноември.
Джоунс използва предаванията си и за да рекламира собствените си продукти, сред които хапчета за "мозъчна сила"; защитни жилетки; продути за оцеляване при ядрени и биологически бедствия, тениски "Хилъри в затвора" и др.
"Сенди Хук"
Срещу Джоунс и Infowars има и започнало дело за клевета от родителите на две деца, загинали в масовото убийство в училището "Сенди Хук" в Кънектикът през 2012 г. Тогава 20-годишният Адам Ланза изби 20 деца на възраст 6 и 7 години, както и шестима служители, преди да се самоубие.
Според Джоунс обаче трагедията е била измама, предизвикана с цел да бъде затегнат контролът върху оръжията. През 2013 г. той я е нарекъл "инсценирана". "Очевидно има хора, актьори, които играят други хора", казал през 2014 г. "Проверих го и няма съмнение, че нещо се прикрива, има актьори, манипулации, те са уличени в лъжи, планирали са го и са го направили". През януари 2015 г. все още е настоявал, че стрелбата е била "синтетична, напълно фалшива, с актьори, по мое мнение, произведена". Сега Джоунс твърди, че думите му са извадени от контекста.
Делото е заведено от Ленърд Познър и Вероник де ла Роса, които са загубили шестгодишния си син Ноа. Те искат поне 1 млн. долара обезщетение, задето са били принудени да се местят седем пъти, за да избегнат тормоза на привърженици на Джоунс, повярвали на лъжите му. Срещу Джоунс има общо пет дела за клевета: три в Тексас, едно в Кънектикът и друго във Вирджиния.
Платформите
Интернет платформите предприеха действия едва след като лъжите и конспирациите на Джоунс му спечелиха огромна публика.
Само преди седмици в интервю за подкаста Recode, Марк Зукърбърг защити Джоунс, обяснявайки, че съдържание се премахва от социалнта мрежа "ако ще причини реална вреда, физическа вреда, ако бъдат нападани индивиди", но че хората имат право да казват неверни неща в интернет. По време на изслушване пред Конгреса, директорът по публичната политика Моника Бикърт също каза, че публикуването на фалшиви новини не нарушава правилата на "Фейсбук".
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар