Руският виртуален асистент "Алиса" е бил цензуриран, след като руснаци започнаха да споделят, че говорещият помощник критикува президента Владимир Путин след въпрос за него, съобщава онлайн изданието "Медуза".

"Алиса" e самообучаваща се програма за преносими устройства с iOS и Android на руската "Яндекс". Компанията я разпространява инсталирана и на устройството си "Яндекс.Станция". Подобно на "Алекса" - помощникът на американската "Амазон", и много други мобилни гласови асистенти, той води диалог и отговаря на въпроси.

В скоро време потребители откриват, че диалозите на "Алиса" не са ограничени до набор от предварително дефинирани сценарии. Когато питат "Алиса" "защо Путин лъже", тя дава следния отговор: "Въпросът е лесен - той не знае друго. Това му е навик. Той случайно попадна в Кремъл и случайно стана президент."

А когато питали "защо Путин е крадец", помощникът отговарял, че "според слуховете богатството на Владимир Путин е поне 300 млрд., но никой не знае със сигурност. Фактът, че новоизбраният президент би откраднал, е очевиден заради инцидента с уникалния пръстен, който Путин открадна от американския бизнесмен".

"Алиса" визира случай през 2005 г, когато според милиардера Роберт Крафт руският президент откраднал негов пръстен за 25 хил. долара. През 2017 г. той заяви, че все още чака да му бъде върнат.

На 6 август обаче "Алиса" внезапно спира да отговаря на въпроси за Владимир Путин и Алексей Навални, най-популярният опозиционен лидер. Устройството вече казва: "Вярвайте ми, няма смисъл да говорим за това", предлага да потърси информация в интернет или заобикаля директните отговори с други готови фрази.

Компанията "Яндекс" е отказала да коментира пред базираното в Литва рускоезично издание на какво се дължи промяната.

Дневник