Пешеходни пътеки тип "Зебра" и стоп линии на кръстовища в Шумен за първи път ще бъдат подновени с много по-трайната боя "студен шприц пластик". Тя има 2 години гаранция. До сега хоризонталната маркировка в града се правеше само с обикновена акрилатна боя, която при по-натоварен автомобилен поток се изтрива за месеци.
Използването на "студен шприц пластик" е заложено в договора за 130 хил. лв., която общината сключи преди дни с "Автомагистрали - Черно море" АД.
"За първи път залагаме в обществена поръчка опресняване на маркировка с този вид боя и ще видим как ще се получи", каза за ШУМ.БГ Началникът на отдел "Инвестиции и екология" в община Шумен Анатолий Николов.
Специалистът обясни, че приоритетно ще се разчертае маркировката на входните артерии на Шумен. В зависимост от това колко средства ще останат, ще се опреснят и пешеходни пътеки в града.
Боядисването със "студен шприц пластик" ще излезе 31,24 лв. с ДДС на квадратен метър. За сравнение, подновяването на маркировка с бяла актрилатна боя струва 12,95 лв./кв.м с ДДС. По-евтината ще се използва за осевите линии и за пешеходните пътеки обикновен тип.
В същата обществена поръчка е заложено "Автомагистрали - Черно море" да направи и цялостен "План за организация на движението на територията на гр. Шумен". Той ще бъде съгласуван с Пътна полиция и одобрен от общината.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
По закон няма пешеходни пътеки обикновен тип, има само зебра .
Луис Ман Гаал
Слагайте ги още сега, за да им се порадваме поне до първия сняг. Тогава снегорините ще ги поостържат.
Асанчо
Отде мога да си чопна малко боя да сибоядисвам каруцата?
Анонимен
не ми се вярва , не вярвам на нищо казано от управляващите ни красавци , поредното хвърляне на прах в у4ите на бедният българин
Анонимен
"магистраленхари 10.08.2018 11:53
вместо да давате безсмислени пари за боя, сменете асфалта с цветни павета, жълти и червени раета..."
Аз може да искам сини и лилави райета или пък ромбчета, НО си има стандарт, как и с какъв цвят трябва да са направени пътеките.
Кметове искат промени в Н
Боядисването само на една пътека струва средно между 500 и 1000 лева
Над 700 тежки инциденти на пешеходни пътеки, само за една година. Това показват данните на МВР. На фона на тези данни кметове искат промени в Наредбата за пешеходните пътеки. Статистиката наистина е красноречива. При 700 тежки инциденти на пешеходни пътеки 26 души са загубили живота си, а други 780 са ранени. От проверката на прокуратурата и МВР стана ясно, че 2/3 от всички пешеходни пътеки в страната не отговарят на изискванията. И сега кметовете трябва да ги оправят. На много места обаче пешеходните пътеки не са в позволени от закона цветове, нямат обозначителни знаци или са прекалено близо една от друга.„Знаем, че червеният цвят се вижда по-добре и на дневна светлина и в по-късните часове на денонощието, така че ние изцяло подкрепяме това искане и още повече, че в ЗЗП никъде не е упоменато точно с какъв цвят трябва да бъде. В смисъл, казано е бяло, но не е уточнено за останалия цвят”, обяснява Силвия Тунева, зам.-кмет на Благоевград.
Анонимен
Срокът, в който общините трябва да оправят пешеходните пътеки е до 30-ти юни.
Анонимен
Коя година?
Анонимен
Почистете и тротоарште от тревата